Informace pro rodiče o působení školního psychologa

Gymnázium Šternberk,  Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk

Vážení rodiče,

od ledna roku 2018 je školní poradenské pracoviště rozšířeno o pozici školního psychologa. Působí na škole v rámci projektu „Podpora školy ve vzdělávání II“. Činnost školního psychologa ve škole je samostatná poradenská činnost, která je nepřímou součástí vzdělávací činnosti školy.

Jedná se o komplexní službu žákům, jejich rodičům a pedagogům, která vychází ze standardních činností, vymezených v platném znění vyhlášky č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, a z koncepce školního poradenského pracoviště školy. Školní psycholog jedná v souladu se zákonem č. 110 /2019 Sb., o zpracování osobních údajů.

Rodiče jsou informováni o tom, že školní psycholog:

·    Poskytuje úvodní poradenskou konzultaci žákovi, který ho sám vyhledá.

·    Poskytuje krizovou intervenci žákovi, který se ocitne v psychicky mimořádně náročné situaci.

·  Společně s pedagogy se podílí na vytváření podmínek k maximálnímu využití potenciálu žáka.

·    Spolupracuje s učiteli při vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných.

·  Formou individuálních konzultací se žákem se podílí na předcházení předčasným odchodům ze vzdělávacího systému, zapříčiněných různými typy obtíží (např. neprospěch, kázeňské problémy, zvýšený počet absencí, nízká motivace pro studium, problémy v  rámci třídního kolektivu, osobní či rodinné problémy, problémy související s psychopatologií apod.).

·    Ve spolupráci s třídními učiteli se podílí na posílení pozitivní atmosféry ve škole.

·    Účastní se ve spolupráci s třídním učitelem třídnické hodiny.

·  Provádí anonymní anketní šetření a průzkumy ve škole (např. vztah žáků k vyučovacím předmětům, výskyt sociálně patologických jevů apod.) a konzultuje zjištěné údaje s vedením školy, výchovným poradcem, školním metodikem prevence, třídním učitelem, při důsledném zachovávání anonymity jednotlivých žáků, kteří se šetření a průzkumů účastnili.

·    Provádí diagnostiku třídních kolektivů a psychokorektivní činnost s třídními kolektivy.

·    Doporučuje a vede skupinu osobnostního rozvoje /klub/.

·   Školní psycholog spolupracuje s vedením školy, s výchovným poradcem, školním metodikem prevence, s třídními učiteli a s dalšími pedagogy školy.

·   Školní psycholog také spolupracuje s OSPOD, Policií ČR a poradenskými zařízeními (např. pedagogicko-psychologické poradny, speciálně-pedagogická centra).

Zjištění školního psychologa o dítěti, která jsou výsledkem odborných činností podléhajících individuálnímu souhlasu rodičů, jsou sdělována výhradně rodičům dítěte. Na vyžádání rodičů je školním psychologem bezplatně vystavena a rodičům osobně předána zpráva z psychologického vyšetření dítěte. Pokud rodiče nesouhlasí s poskytnutím ústní nebo písemné zprávy o dítěti vyučujícímu /např. třídnímu učiteli, výchovnému poradci, apod./, musí podepsat zvláštní prohlášení, které bude následně realizováno. Veškerá dokumentace školního psychologa je archivována. Přístup k dokumentaci o dítěti mají pouze rodiče /příp. dítě/.

Zdroj: