Novinky
Studenti absolvovali kurzy první pomoci ČČK
Díky dlouholeté spolupráci naší školy s Českým červeným křížem se v listopadu zúčastnilo třicet studentů gymnázia dvou kurzů "Základy první pomoci". Účastníci během akce získali mnoho cenných informací o záchraně lidského života a také praktických zkušeností s poskytováním první pomoci.
Děkujeme ČČK Šternberk, MUDr. Miroslavě Šanové a MUDr. Lukáši Pospíšilovi za realizaci kurzů.
Úspěch studentů v matematicko-fyzikální soutěži Náboj Junior 2018
Naši studenti předvedli výborný výkon v matematicko-fyzikální soutěži čtyřčlenných týmů s názvem Náboj Junior konané v pátek 23.11.2018 celorepublikově a v Olomouci na Gymnáziu v Hejčíně je čekala těžká konkurence, celkem tu soutěžilo 15 týmů.
Gratulujeme Adamu Belejovi, Adamu Nucovi, Pavlíně Grossové a Karolíně Neumannové z III.A k úžasnému 5. místu, a také Matěji Morávkovi, Matěji Černému, Danielu Stuchlíkovi z IV.A a Pavlu Kubalovi z III.A k zisku výborného 8. místa. Děkujeme všem za pěknou reprezentaci školy.
Pomáháme
Gymnázium Šternberk se často účastní různých akcí a projektů, které mají za cíl pomáhat potřebným lidem nebo zvířatům. Ani letos tomu není jinak. Kromě aktivit dalších tříd se loni třída 1.A stala Ježíškovými vnoučaty (charitativní projekt Českého rozhlasu, který pomáhá opuštěným seniorům v domovech důchodců), letos už jako studenti 2.ročníku obdarovávají děti z chudých rodin v rámci projektu Krabice od bot 2018. Akce začíná v pondělí 26.11., předání našich dárků proběhne v Prostějově, což je jedno ze sběrných míst, kam lze balíčky dopravit. Jsme na naše studenty opravdu moc pyšní.
Přednáška o Josefu Bryksovi, pilotu RAF z Bělkovic – Lašťan
V úterý 20. listopadu navštívil seminaristy z dějepisu ze tříd 4. A a VIII. A pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze doc. Ladislav Kudrna.
Naše studenty seznámil s osudem válečného pilota Josefa Brykse, rodáka z nedalekých Lašťan. Osudy Josefa Brykse spojil s dějinami československého zahraničního odboje na západní frontě v letech 1939 – 1945, ale nemohl se vyhnout ani perzekuci letců ze Západu v období totalitního režimu po roce 1948. To vše totiž v životním příběhu Josefa Brykse najdeme.
STUDENTI GYMNÁZIA DAROVALI SPOLEČNĚ KREV JIŽ PO TŘINÁCTÉ !
Sedět v lavici, nebo ležet na odběrovém křesle? Tak právě na tuto otázku našlo odpověď hned 14 studentů našeho gymnázia. Jeden z nich shrnul naši akci následujícími slovy:
„Dne 15.11.2018 se rozhodlo pro bezplatné darování krve 14 studentů našeho gymnázia. Jsme rádi, že můžeme pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Pro dárce je to jen necelých 10 minut odběru krve, ale těchto pár minut v křesle na transfuzním oddělení dokáže zachránit lidský život“- napsala studentka VIII.A
Martinská slavnost 12. 11. 2018
Studenti a učitelé gymnázia i letos připravili ve spolupráci s o.p.s. Gymnázia Šternberk, Hradem Šternberk, šternberskými základními školami, DDM a Městem Šternberk pro širokou veřejnost tradiční Svatomartinskou slavnost.
Akce začala na Horním náměstí, odkud na koni vyjel Svatý Martin s družinou bubeníků doprovázený stovkami dětí a rodičů s rozsvícenými lampičkami a lampiony. Průvod pokračoval do hradní zahrady, kde byl pro všechny připraven bohatý jarmark, ochutnávka svatomartinského vína, cimbálovka, jízda na koni a hudební vystoupení na pódiu. Krásné písničky a básničky nejen s martinskou tematikou si připravili žáci gymnázia, základních škol a DDM. K velkému úspěchu celé akce letos přispělo i teplé podzimní počasí. Věříme, že návštěvníci slavnosti strávili na šternberském hradě hezké chvíle a velmi děkujeme všem žákům, učitelům, rodičům i ostatním, kteří nám pomohli s organizací.
Exkurze Londýn 2018
Nevšední cesta do Anglie se na sklonku října naskytla skupině studentů šternberského gymnázia. V rámci týdenního zájezdu byl připravený bohatý program. Šlo především o návštěvu Londýna, který doplnily exkurze po vybraných místech jižního pobřeží tohoto ostrovního státu.
Hned po příjezdu nás okouzlil Greenwichský park se svým slavným nultým poledníkem, po němž následovala prohlídka centrální části Londýna. Moc jsme se těšili i na vstup do muzea voskových figurín. Angličtinu jsme si mohli procvičit hlavně v rodinách, v nichž jsme měli zajištěné tři noci bydlení.
Exkurze semináře z chemie – Týden vědy a techniky
Jaký je život vědce?
Na jedné straně není jednoduchý. Frustrace z věčně nepovedených experimentů, nekonečná práce nad vyhodnocováním výsledků, které nedávají smysl, neustálá kritika jejich práce od recenzentů, nepřidělený grant, věčné papírování. Na druhé straně důvod, proč to ale všichni vědci dělají. Je jím TEN VELKÝ AHA MOMENT. Prostě chvíle, kdy vás vaše zvědavost zavede do míst, kde nikdo nikdy nebyl, nebo chvíle, kdy vše začne konečně dávat smysl a vy máte pocit, že jste u něčeho velkého.
S prací některých vědců přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se v rámci Týdne vědy techniky seznámili studenti semináře z chemie. Navštívili Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a vyslechli přednášku Dr. Štěpána Kmenta o využití nanotechnologií
ve výrobě fotovoltaických článků a palivových článků. Doktor Kment je vedoucím týmu zabývajícího se fotoelektrochemic