• Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

• Dne 23. 2. se skupinka studentů z nižšího gymnázia vydala na Slovanské gymnázium v Olomouci, kde se zúčastnila okresního kola v olympiádě v anglickém jazyce. Lukáš Stodola z IV. A získal pomyslnou bronzovou medaili. Jeho spolužačka Evelína Buxbaumová skončila ve velké konkurenci dalších gymnazistů z našeho okresu na místě šestém. V mladší kategorii pak zabodovala Jana Metlíková ze II. A, která vybojovala 4. místo a těsně za ní, na páté příčce, skončil Matyáš Vysloužil. Všem moc gratulujeme!

• Studenti gymnázia opakovaně darovali krev

• Studenti gymnázia opakovaně darovali krev.

Dne 21.února 2023 se studenti naší školy rozhodli pro hromadný odběr krve.

Třináct studentů tak strávilo své dopoledne v prostorách transfuzního oddělení FN v Olomouci.

Pro osm z nich to byla premiéra, kterou všichni úspěšně zvládli.

Všem dárcům patří velké poděkování, protože svým rozhodnutím mohou zachránit život či zdraví vážně nemocným nebo zraněným lidem v našem regionu.

Je dobré si pomáhat a má to smysl.

Dnešními dárci byli:

David Buxbaum, Michaela Kořínková, Benešová Alice, Čermáková Anežka, Grygarová Klára, Brázdová Eliška, Neplechová Valentýna, Pavlíček Adam, Němeček Jakub, Vomáčková Kateřina, Pekař Tomáš, Collins Joseph William a Horáková Michaela.

Děkujeme.

Světlana Bergerová

Do fotoalba byla přidána nová galerie Studenti gymnázia opakovaně darovali krev.

• ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY Z FRANCOUZSKÉHO JAZYKA

• Minulý týden se na našem gymnáziu uskutečnilo školní kolo olympiády z francouzského jazyka- kategorie nižší gymnázium.

Výsledky jsou následující :

1. místo – Antonín Světnický
            2. místo – Evelína Buxbaumová
            3. místo – Aleš Tichý

Všichni jsou žáky třídy IV. A.

Antonín Světnický tak postoupil do krajského kola, které se bude konat 27. března 2023 na DDM v Olomouci.

• Němčinářský úspěch!

• Včera a dnes se konala Okresní kola konverzační soutěže v německém jazyce - kategorie II.B a III.A. V první kategorii obsadily naše studentky Karolína Koudelková a Eliška Komárková 1. a 2. místo a postupují tak dále do krajského kola. V kategorii III.A zabodovala Johana Valentová, která bude také hájit barvy naší školy v kole krajském. Další studentka Natálie Motáňová obsadila v silné konkurenci téže kategorie krásné 5. místo.

Všem vítězkám blahopřejeme!

• Exkurze do konstrukční kanceláře Excalibur Army spol. s r.o.

• Jak na tvorbu 3D dat, jaké zásady, postupy tuto tvorbu provázejí, jak probíhá tok výkresů firmou, jak funguje změnové řízení, jak je organizována správa dat a jejich bezpečnost?

Nejen na tyto otázky se snažil odpovědět seminář zorganizovaný firmou Excalibur Army spol. s r.o. pro studenty semináře z IVT za třetích ročníků a semináře CAD z ročníků čtvrtých. Studenti se seznámili s prací s 3D scannerem i profesionálními 3D tiskárnami. A na závěr se podívali i do dílen na ukázku výroby vozidel.

Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze EA.

• Šternberské kolo recitační soutěže

• Šternberské kolo recitační soutěže skončilo triumfem našich poetických duši. Ve třetí kategorii zvítězila Jitka Žouželková, třetí místo navíc získala Edit Vaculová (obě žákyně primy). Ve čtvrté kategorii to byl souboj o první místo mezi našimi dvěma zástupci. Nakonec zvítězila Julie Buchtová z tercie a v těsném souboji porazila Matěje Kropáčka z kvarty.

• Ekonomická olympiáda

•    Do letošního ročníku EO pro základní školy se přihlásilo 261 základních škol a bylo otestováno přes 9 000 žáků. Mezi 113 žáky, kteří  postupují přímo do celostátního finále, postoupilo z Olomouckého kraje pět a z nich na třetím místě náš žák tercie Jan Kapitán. Moc blahopřejeme.

• Soudce Ústavního soudu JUDr. Tomáš Lichovník přednášel studentům gymnázia

• Inspirativní, příjemná a velmi milá byla návštěva JUDr. Tomáše Lichovníka, absolventa šternberského gymnázia, na naší škole.

Den před pololetními prázdninami zpestřil výuku předmětu Základy společenských věd dvěma třídám druhého ročníku a podělil se s nimi o cenné zkušenosti nejen z oblasti ústavního práva.

JUDr. Tomáš Lichovník působil v letech 2012 - 2014 jako místopředseda Krajského soudu v Brně a v letech 2008 až 2014 byl prezidentem Soudcovské unie ČR.

V roce 2014 byl prezidentem republiky jmenován do funkce soudce Ústavního soudu České republiky.

„Pan doktor nám v rámci výkladu připomenul hlavní teze Ústavy České republiky a Listiny základních práv a svobod. Seznámil nás s postavením Ústavního soudu v soustavě českého soudnictví a doplnil mnoho konkrétních případů z praxe. Vzhledem k tomu, že hlavním tématem předmětu Základy společenských věd ve druhém ročníku je právo a právní věda, určitě získané vědomosti využijeme.“

Eva Krejčová, VI. A

JUDr. Tomáši Lichovníkovi patří velké poděkování, protože osobní setkání s odborníkem z praxe je pro studenty vždy to nejpřínosnější.

Velkorysou nabídku pana doktora velmi rádi využijeme i v budoucnu a už nyní se těšíme na příští setkání.

Eva Krejčová (VI.A) + PK ZSV

• Ústřední kolo Bebras Challenge

• V ústředním kole Bobříka informatiky za Olomoucký kraj na gymnáziu Hranice se naši zástupci neztratili. Soutěžilo se v kategorii senior - třetí a čtvrté ročníky středních škol. Nejlepší z našich zástupců skončil na desátém místě Adam Belej. I další naši studenti se neztratili - 16 skončil Adam Nuc a 23 (mezi účastníky o čtyři až pět let staršími) Jirka Zakuťanský z tercie.

Všem našim soutěžícím gratuluji a těším se na příští ročník!

Za PK IVT J. Zavadil

Do fotoalba byla přidána nová galerie Ústřední kolo Bebras Challenge.