Do fotoalba byla přidána nová galerie Den otevřených dveří den první (pátek 29. 11. 2024).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den otevřených dveří - den druhý (30. 11. 2024).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den otevřených dveří den první (pátek 29. 11. 2024).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den otevřených dveří - den druhý (30. 11. 2024).
Dne 28. 11. absolvovali žáci V.A exkurzi do Vědecké knihovny v Olomouci, během níž si vyslechli informace o běžném provozu knihovny, knižních fondech a výpůjčkách. Získali základní povědomí o autorských právech děl, jejich zápisu v odborných pracích a případném dohledávání v katalozích. Pro srovnání si žáci následně prošli Knihovnu Univerzity Palackého Zbrojnici, kde mohli zběžně nahlédnout do vysokoškolského prostředí a možného způsobu budoucího studia.
Součástí exkurze byla návštěva Britského centra v Olomouci, kde se žáci dověděli o možnostech přípravy a skládání mezinárodních cambridžských zkoušek FCE a CAE.
I přes sychravé podzimní počasí se výlet vydařil a věříme, že získané informace žákům pomohou při dalším studiu
Do fotoalba byla přidána nová galerie Návštěva Státní vědecké knihovny a Britského centra v Olomouci.
Betlémská cesta Šternberkem nabídne celkem 36 zastavení, začíná a končí na Hlavním náměstí. Ve výlohách domů i na nádvoří hradu se můžete pokochat betlémy z mnoha koutů naší země, které pochází z jedinečné sbírky Milana Hornišera a k vidění bude i unikátní betlém Zdeňka Horáka ze Šternberka. Cesta bude přístupná od neděle 1. prosince do pondělí 6. ledna 2025. Trasu betlémské cesty ozdobí vánoční stromečky v nádobách, které odekorují děti šternberských škol, seniorské kluby a další zájmové skupiny.
3 stromečky, které najdete u vstupu do budovy B z Horního náměstí, nazdobili naši studenti primy a sekundy.
Do fotoalba byla přidána nová galerie BETLÉMSKÁ CESTA ŠTERNBERKEM.
Do univerzitního kola postupují:
Angličtina: Evelína Buxbaumová a Antonín Štýbnar
Němčina: Sabina Charvátová a Sylvie Mrhačová
Francouzština: Julie Buchtová a Evelína Buxbaumová
Ruština: Prokop Smyčka a Lenka Láhnerová
Gratulujeme!
Dne 22.11.2024 se vydali studenti III.A na edukační koncert do Moravské filharmonie Olomouc. Den studenti zahájili vlastní komentovanou prohlídkou historického centra, při níž si vzájemně představili významná místa a stavby. Další kroky již zavítaly do Olomoucké reduty, kde byli studenti přivítáni Moravskou filharmonií, vynikající a energickou dirigentkou Emou Javorovou a Bedřichem Smetanou samotným (herec Jan Šprynar). Naši studenti "ukořistili" místa v první řadě a tento poutavý koncert tak prožili plnými, Smetanovými, doušky!
Do fotoalba byla přidána nová galerie Bedřich Smetana 200, aneb hudební exkurze III.A v Moravské filharmonii Olomouc.
Dnes byly zveřejněny celostátní výsledky soutěže Bobřík informatiky. Celostátní pořadí bylo stanoveno v kategorii Junior (do dalšího kola se nepostupuje). Zde se umístili na sdíleném prvním místě (z 27 194 soutěžících mělo stejný počet bodů 122 soutěžících) studenti naší V.A - Nela Gronichová, Radek Vavrečka a Jiří Zakuťanský.
Do ústředního kola v kategorii Senior postupuje v každém kraji 30 nejúspěšnějších soutěžících. 29. ledna 2025 se ho zúčastní také dva naši studenti - Jakub Metlík z VIII.A a Lukáš Stodola ze VI. A.
Gratulujeme, Pk IVT
V pátek 22. listopadu proběhla u nás na gymnáziu již tradiční soutěž žáků 8. a 9. tříd základních škol s názvem Matemánie. Tentokrát se jí zúčastnilo rekordních 14 čtyřčlenných družstev.
Soutěžící při řešení úloh v týmech vzájemně spolupracovali, pro úspěch museli nejen dobře počítat, ale také zvolit správnou strategii výběru jednotlivých příkladů.
Při organizaci soutěže výborně pomáhali 4 studentky třídy VII.A.
Všem soutěžícím děkujeme za velmi pěkné matematické výkony, týmům „na bedně“ gratulujeme.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Matemánie, 22. 11. 2024.
Ve čtvrtek jsme se studenty 2. ročníků byli na exkurzi v Psychiatrické léčebně Šternberk. Exkurze měla tři části a my jsme byli rozděleni na tři skupiny.První část tvořila beseda na oddělení léčby závislostí s adiktoložkou, sociální pracovnicí a pacientem panem Lukášem, který byl ochoten s námi sdílet svůj příběh a odpovědět na naše otázky.
Každá skupina také měla možnost dozvědět se něco o ergoterapii. V jednotlivých terapeutických dílnách jsme si mohli vyzkoušet různé typy pracovní terapie a něco pěkného si vyrobit.
Třetí část exkurze tvořil pobyt na rehabilitačním oddělení, kde jsme si se zkušeným záchranářem - staničním bratrem zopakovali a prakticky vyzkoušeli základy první pomoci.
Celé dopoledne bylo velmi zajímavé, podnětné, výborně připravené a strašně rychle nám uteklo.
PK ZSV
Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze 2.A a VI.A v Psychiatrické léčebně Šternberk.
Do fotoalba byla přidána nová galerie 2.A a VI. A na veletrhu pomaturitniho vzdělávání Gaudeamus.
Rezervace vstupenek bude zahájena on-line na tomto místě v pondělí 18. 11 v 18:00 hod.
Aktualizace:
RNDr. Marie Němcová
Ve pátek 15. 11. 2024 jdeme, u příležitosti státního svátku, do kina na film Jak jsme hráli čáru
Připomeňme si, co vlastně 17. listopadu slavíme.
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 17. listopadu.
Svátek se slaví jako připomenutí dvou událostí moderních českých dějin, spojených se studenty českých vysokých škol.
1) Události roku 1939
15. března 1939 byl vytvořen protektorát Čechy a Morava. 28. října se v Praze konala pokojná demonstrace na oslavu vzniku Československa. Při ní byl zastřelen dělník Vojtěch Sedláček a postřelen student medicíny Jan Opletal z Nákla u Litovle. Na následky zranění umírá a jeho pohřeb 15. listopadu se stal národní demonstrací.
Proto Hitler rozhodl 17. listopadu uzavřít české vysoké školy.
Už za války – v roce 1941 – bylo v Londýně rozhodnuto slavit 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva.
2) Události roku 1989
Historie má smysl pro symboliku. Přesně po padesáti letech – 17. listopadu 1989 - se studenti znovu v ulicích Prahy střetli s nezastřenou brutalitou totalitního režimu. V Praze na Albertově, odkud před padesáti lety vyšel pohřební průvod s rakví Jana Opletala, se na manifestaci sešlo asi 15 000 lidí, především studentů. Nápisy na transparentech, skandovaná hesla a projevy většiny řečníků žádaly zásadní společenské změny. Oficiální část manifestace skončila kolem 18. hodiny na Vyšehradě. Několik tisíc lidí se pak vydalo do centra města směrem k Václavskému náměstí. Zhruba mezi půl osmou a čtvrt na devět bylo shromáždění obklíčeno jednotkami Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Po půl deváté začaly policejní kordony tlačit sevřenou masu směrem k „ uličkám“, ve kterých byli prchající lidé surově zbiti. Výsledkem policejního zásahu bylo na pět set raněných, zprávy o mrtvých se nepotvrdily. To nejdůležitější přišlo v následujících dnech. Studenti vstoupili do stávky. Nepokoje se rychle šířily. Vlna nespokojenosti a odporu se přelila do všech částí republiky a během několika týdnů zchátralý komunistický režim smetla
Podívejte se na http://www.stream.cz/slavnedny/532425-17-listopad-den-studentu
Družstvo z naší kvinty (Jonáš, Nela, Matyáš, Ludmila a David) splnilo svůj cíl a na oblastním turnaji v konkurenci 10 týmů postoupilo do krajského kola. První místo mu uteklo opravdu o vlásek – při rovnosti bodů o něm rozhodl souboj kapitánů finalistů. Naši soutěžící si odvezli diplomy za druhé místo a už se těší na krajský turnaj za dva týdny.
Podívejte se také na článek na webu soutěže, nebo na fotky na Facebooku.
Anglický jazyk
V úterý 12. listopadu se jedenáct studentů z vyššího gymnázia zúčastnilo školního kola překladatelské soutěže v anglickém jazyce. Jejich úkolem bylo přeložit jeden umělecký a jeden odborný text. K usnadnění překladatelské práce mohli využít všechny dostupné prostředky, včetně umělé inteligence, avšak v konečné fázi bude rozhodující především lidský faktor a cit pro jazyk. Dva nejlepší studenti postoupí do univerzitního kola v Olomouci. Držíme palce!
Druhý cizí jazyk
Ve středu 13. listopadu proběhlo na našem gymnáziu školní kolo překladatelské soutěže v jazyce německém, francouzském a ruském. Úkolem 18 zúčastněných bylo co nejlépe přeložit z daného jazyka do češtiny 2 texty - umělecký a neumělecký. Studenti k tomu mohli použít veškeré dostupné prostředky. Ti nejlepší pak postoupí do fakultního kola, které se bude konat 10. ledna 2025 v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci.
Celkem se v kategorii Kategorie B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky více SŠ) zapojilo do soutěže letos 30278 řešitelů, z toho Olomouckém kraji 1397, v kvalifikaci Kategorie C (student středních škol) to bylo 2144 řešitelů, z toho v našem kraji 830. Z naší školy postoupilo do krajského kola v Prostějově 6 žáků kategorie B a 4 žáci kategorie C. V každé kategorii soutěžilo padesát účastníků. Naši žáci se mezi silnou konkurencí neztratili, v kategorii B získali 8. místo a v kategorii C 7. a 10. místo.
Již postup takového počtu žáků do kraje byl úspěchem a pro všechny velkou zkušeností.
Dne 6.11.2024 se studenti seminářů biologie tříd 3.A a VII.A zúčastnili exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Nejprve se na přednášce seznámili s významem a využitím biotechnologií a byly jim představeny moderní trendy, potenciál a budoucí směřování této vědní oblasti. Získali také informace o akreditovaném studijním programu Biotechnologie a genové inženýrství.
Dále si studenti si prohlédli výzkumné laboratoře, kde se seznámili s procesem tvorby a pěstováním geneticky modifikovaných rostlin (GMO), mohli si vyzkoušet jednoduché laboratorní úlohy a také viděli práci se speciálními mikroskopy, v jejichž používání patří toto pracoviště mezi světové špičky.
Cílem takovýchto exkurzí je ukázat našim studentům moderní vědecká pracoviště a pomoct jim v rozhodování a volbě jejich následného studia a budoucí profesní orientace.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze na katedru biotechnologií PřF UPOL.
Powered by aSc EduPage