• Biologové vítězí v okresním kole v DDM Olomouc
     • Biologové vítězí v okresním kole v DDM Olomouc

     • Ve čtvrtek 30. 3. 2023 proběhlo v Olomouci okresní kolo Biologické olympiády. Naše studentky Karolína Slintáková  a Lucie Utíkalová ze sekundy, vítězky školního kola, předvedly nejlepší výkony nejen ve vědomostním testu, poznávání rostlin, hub a živočichů, ale i ve své badatelské práci, bez které by účast v soutěži nebyla možná.  

      Karolína Slintáková  obsadila 1. místo, Lucie Utíkalová pak 3. místo.

      Obě studentky si zaslouží velkou pochvalu.

      Srdečně gratulujeme a přejeme hodně štěstí v krajském kole, které se uskuteční 25. 5.2 023 v Přerově.

    • Okresní kolo FYZIKÁLNÍ olympiády kategorií E a F
     • Okresní kolo FYZIKÁLNÍ olympiády kategorií E a F

     • V okresním kole v kategorii F zvítězil Jiří Zakuťanský z III.A, úspěšným řešitelem se stal i Jan Kapitán z III.A a získal krásné 7. místo. V kategorii E se úspěšnými řešiteli stali Lukáš Stodola (5. místo) a Eliška Stanislavová (7. místo), děkujeme i Jakubovi Tichému, všichni z IV.A

      Kompletní výsledková listina http://fo.upol.cz/archiv/ok64.html

    • Mgr. Petr Skyva oceněn
     • Mgr. Petr Skyva oceněn

     • Město Šternberk ocenilo v rámci Dne učitelů pana Mgr. Petra Skyvu, který pracoval na Gymnáziu Šternberk celkem 33 let, nejprve jako učitel, později jako zástupce ředitele.

      Po absolvování přírodovědecké fakulty UP Olomouc, obor matematika – deskriptivní geometrie, nastoupil krátce na SPŠ ve Volyni, ale již od 1.9.1965 začal působit na Gymnáziu Šternberk, tehdy se instituce jmenovala Střední všeobecně vzdělávací škola Šternberk, kde vyučoval předměty své aprobace. Velmi brzy zde začal vést výtvarný kroužek, který každým rokem získával na oblibě. Pan Skyva své studenty pravidelně brával na prázdninová výtvarná soustředění, o pár let později začal Mgr. Skyva výtvarnou výchovu také vyučovat.

      Své studenty vždy vedl k samostatné práci, nechával jim prostor k vyjádření svých názorů a myšlenek. Hodiny měl vždy výborně a poutavě připraveny včetně množství autentického materiálu a učebnice, jejímž byl autorem. Vždy si stál pevně za svými názory. Nikdy své názory a postoje před studenty neskrýval.  Mnoho z nich motivoval k tomu, že výtvarné umění vystudovali a aktivně se mu věnují.

      Kromě výtvarného kroužku se také podílel na práci dramatického kroužku, kde se studenty připravovali kulisy pro studentská představení. Jako zdatný sportovec jezdil se studenty na lyžařské kurzy, v letech přístavby gymnázia byl zapojen do veškeré práce.

      Ve volném čase se věnuje výtvarné činnosti, do jeho ateliéru přicházejí nejen milovníci uměni, ale i bývalí studenti, pro které se z pedagoga stal kamarád. S řadou z nich pořádá výstavy.

      Pro absolventy gymnázia je P. Skyva osobností s neopakovatelným humorem, všichni si dobře pomatují na jeho odpověď na dotaz jak označit bod na hranolu: „ Napiš tam třeba ŠČ“. :-)

    • Filmový festival Jeden svět
     • Filmový festival Jeden svět

     • Ve středu 29.3. 2023 žáci VII. A a 3. A navštívili Muzeum umění v Olomouci. Od 22.3. do 2.4. se jako každý rok koná festival dokumentárních filmů Jeden svět. Tento rok měli žáci možnost zhlédnout film s názvem „Překonat temnotu“ (Overcoming the Darkness). Film natočený v roce 2022 krátce po ruské invazi na Ukrajinu zobrazuje počátky války na několika různých místech napadeného státu. Poskytuje informace přímo od zdroje – nevinných obyvatel snažících se statečně poprat se svou situací. Po skončení filmu se rozpoutala krátká diskuse s pořadateli festivalu, ve které každý mohl sdělit svůj názor.

      Po zhlédnutí filmu a následné diskusi se žáci přesunuli do prostor momentálně pořádaných expozic. Jednou z nich je „Architektura v procesu“, která umožňuje náhled do komplexního uvažování architekta. Zkoumá jednotlivé kroky, které tvůrce musí udělat, než jeho dílo dosáhne finální podoby. Druhá výstava „Posvátné umění v nesvaté době | České sakrální umění 1948-1989“ zobrazuje tvorbu, která vznikala v jednačtyřicetiletém období komunistické totality, přináší pohled na širokou škálu realizací sakrální architektury, ale i obrazové a sochařské tvorby.

    • Školní kolo Středoškolské odborné činnosti
     • Školní kolo Středoškolské odborné činnosti

     • Ve středu 29.3.2023 proběhlo na gymnáziu Šternberk školní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Jedná se o víceoborovou prestižní soutěž s mnohaletou tradicí, při které soutěžící na základě předchozího vlastního výzkumu zpracovávají vybrané téma a svou práci obhajují před odbornou porotou.

      Výsledky: obor Chemie - 1.místo Markéta Kešeláková (4.A): Odpověď různých genotypů hrachu setého na stresové podmínky

      obor Biologie a vědy o Zemi - 1. místo Soňa Grossová (VII.A): Analýza tvrdých tkání za účelem stanovení stresu , 2. místo Eliška Brázdová (VIII.A) :Chov tygra ussurijského v zoo České republiky

      obor Molekulární biologie - Vít Mrhač a Daniel Stuchlík (oba VIII.A) : Cytologická variabilita rodu Taraxacum: stanovení počtu chromozomů, ploidie, velikosti genomu a obsahu G/C bází

      obor Zdravotnictví - Natálie Vereskova (VIII.A) : Život pacienta s epilepsií

      obor Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času - Helena Dospivová (VIII.A): Terapeutický potenciál psychedelik v léčbě deprese

      obor Strojírenství, hutnictví a doprava - Michal Bogenrieder (VIII.A) a Prokop Smyčka (VI.A) : Srovnání vlastností tanků T-72M4CZ a Leopard 2a7

      Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole soutěže!

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Školní kolo Středoškolské odborné činnosti.

    • 1. MÍSTO V KRAJSKÉM KOLE PRO FRANCOUZŠTINU
     • 1. MÍSTO V KRAJSKÉM KOLE PRO FRANCOUZŠTINU

     • Po 1. místě v krajském kole v ruském a německém jazyce se s tímto vynikajícím výsledkem připojuje i francouzský jazyk.

      V pondělí 27. 3. se totiž  na DDM v Olomouci konalo krajské kolo olympiády ve francouzském jazyce, ve kterém  naše gymnázium reprezentoval Antonín Světnický ze třídy IV. A. Předvedl opravdu excelentní výkon! Druhou v pořadí porazil o 30 bodů a s přehledem tak postoupil do celostátního kola, které se uskuteční koncem května.

      Tondovi k tomuto úspěchu moc blahopřejeme  a přejeme hodně sil a štěstí do kola celostátního!

    • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky
     • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky

     • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky byly odeslány doporučeně na doručenku/do datových schránek v pátek 24. března 2023 

      Aktualizace: dnes tj. 28. 3. 2023 byly pozvánky odeslány také e-mailem

    • Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování
     • Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování

     • Naši studenti Adam Nuc (VII. A) a Tomáš Křížan (II. A) se ve čtvrtek 23. 3. zúčastnili okresního kola Soutěže v programování, která proběhla na SPŠE v Olomouci. Adam Nuc v kategorii Programovací jazyky – mládež získal 2. místo a Tomáš Křízan ve své kategorii Programovací jazyky – žáci obsadil rovněž 2. místo. Hoši byli obdarováni diplomy a poukázkami na knižní odměnu.

      Oběma studentům srdečně blahopřejeme, děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v krajském kole!

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování.

    • Projektový den na Gymnáziu Šternberk
     • Projektový den na Gymnáziu Šternberk

     • Svět kolem nás – co všechno tento název může zahrnovat si, alespoň zčásti, mohli připomenout studenti Gymnázia ve Šternberku. Projektový den se zde stal již tradicí a s příchodem jara k nám opět zavítal. Studenti pracovali v několika dílnách a byli postaveni před úkoly, které mnohdy úzce souvisely s probíraným učivem nebo s  každodenním životem. Takže studenti třeba vytvářeli vlastní mapy terénu, zkusili si napsat vlastní komiks nebo vytvořit deskovou hru. Děkujeme tímto  pracovníkům Odboru životního prostředí, kteří za námi přišli s osvětou týkající se myslivosti, lesa a studenty zaujali především trofejemi lesní zvěře a dalšími praktickými ukázkami z lesního prostředí.

      Studenti vyšších ročníků pak bádali nad finančním poradenstvím, ochutnali košer kuchyni, připomenuli si osudy Židů žijících na našem území před 2. světovou válkou nebo se učili jak jednat za mimořádných situací a  procvičili si zásady poskytování první pomoci.

      Pouze maturanti se již soustředili na jarní maturitní zkoušky, a to psaním cvičných didaktických testů.

      Ale i to přece patří do světa kolem nás.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Projektový den - čtvrtek 23. 3. 2023.

    • Matematický klokan 2023
     • Matematický klokan 2023

     • Letošní termín konání celosvětové soutěže Matematický klokan byl v ČR stanoven na 17. 3. 2023. Na našem gymnáziu se soutěže zúčastnilo 196 žáků. Za zmínku jistě stojí maximální bodový zisk Jiřího Zakuťanského, nikdo ho již nemůže předstihnout. Z celorepublikové statistiky budeme pak moci vyčíst, kolik soutěžících bylo v jeho kategorii stejně úspěšných. Další výborné výsledky si můžete prohlédnout ve  výsledkové listině (formát PDF)

    • ŠKOLNÍ KOLO 59. ROČNÍKU CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kat.C - školní rok 2022/2023
     • ŠKOLNÍ KOLO 59. ROČNÍKU CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kat.C - školní rok 2022/2023

     • Tématem letošního ročníku Chemické olympiády kategorie C byly konvenční i alternativní energetika a jak se na ně dívat z pohledu chemie.

      Všem zúčastněným studentkám děkuji za čas věnovaný chemické olympiádě a gratuluji k dosaženým výsledkům.

      Renata Janošíková

    • Divadelní představení Noc na Karlštejně
     • Divadelní představení Noc na Karlštejně

     • Ve čtvrtek 16.března navštívila III.A divadelní představení Noc na Karlštejně v olomouckém Moravském divadle.

      Takto na představení vzpomínali někteří z terciánů:

      "Včerejší výlet do Moravského divadla mě velice bavil. Nejvíce mě zaujala hudba a kulisy. Herci dobře zpívali a tančili. V Moravském divadle jsem už jednou byl, ale včerejší představení mě nadchlo více. Rád bych se do divadle ještě někdy podíval."

      "Nejvíce mě zaujala nejspíše hudba. Netušil jsem, že tolik známých písní pochází právě z tohohle muzikálu."

      "Nemám zrovna ráda muzikály, ale tenhle se mi líbil. Nejvíc mě zaujal pan král a červený šermíř, měli ale také krásně zpracované kulisy. Příběh už znám, takže nic nového, ale cením si pana dirigenta. Živá hudba představení dodávala úplně jiný zážitek."

      Opakovaně zazněla také věta "do divadla bychom měli jezdit častěji." :-)

    • Úspěchy v krajském kole soutěže v ruském jazyce.
     • Úspěchy v krajském kole soutěže v ruském jazyce.

     • Vynikajících výsledků dosáhly v krajském kole konverzační soutěže, které se uskutečnilo v Mohelnici 14. 3. 2023, naše ruštinářky. Pavlína Grossová ze septimy obsadila v nejvyšší kategorii 1. místo s postupem do celostátního kola. Lenka Láhnerová z prvního ročníku obsadila v nižší kategorii krásné 2. místo.

      Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme!

    • Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A a II.B
     • Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A a II.B

     • Dne 14.3. se konalo Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A. Naše studentka Johana Valentová zabodovala a obsadila nádherné 1. místo. Tímto se nominovala do ústředního kola, které se bude konat v červnu. 

      Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie II.B se konalo Dne 15.3. Karolíně Koudelkové (IV.A) o bod uteklo 3. místo, Eliška Komárková (IV.A) obsadila 6. místo.Obě studentky podaly, podobně jako v okresním kole výborné výkony, oceňujeme pečlivou přípravu nad rámec vyučovacích hodin, gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy..

      Blahopřejeme ke skvělým výkonům!!!

    • Další vítězství našeho studenta Lukáše Stodoly - okresní kolo Chemické olympiády kategorie D
     • Další vítězství našeho studenta Lukáše Stodoly - okresní kolo Chemické olympiády kategorie D

     • V úterý 7.3.2023 se na Gymnáziu Šternberk uskutečnilo okresní kolo Chemické olympiády kategorie D. Tuto soutěž na naší škole pořádáme již tradičně a letos se do okresního kola probojovalo šestnáct studentů z osmi škol našeho regionu.Teoretické i praktické soutěžní úlohy tohoto ročníku byly zaměřené na sloučeniny dusíku a důkaz bílkovin v potravinách. Všichni účastníci získali nadpoloviční počet bodů a stali se tak úspěšnými řešiteli. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo první místo studenta našeho gymnázia Lukáše Stodoly ze třídy IV.A, který po vítězství okresním kole Matematické olympiády získal zlato i v chemii.Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Okresní kolo Chemické olympiády kategorie D.

   • Kontakty

    • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
    • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka,
     kanakova@gymst.cz,
     mobil:603815442
    • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky,
     zavadil@gymst.cz,
     mobil:702086974
    • 585 094 101, IČ0: 00601764, IZO: 000601764
    • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk
     Czech Republic
    • Sekretariát: Milena Zachovalová: 585 094 101, mobil: 702 086 975, zachovalova@gymst.cz
    • Ekonomka školy: Bc. Vítězslava Nováková: 585 094 113, mobil: 770 152 598, novakova@gymst.cz
    • Datová schránka: webj5xm
    • správce webu: zavadil@gymst.cz
    • č.ú. 107-1544 830 277/0100,
     variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
    • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk
     https://sjopavska.stbk.cz/
    • Zřizovatel: Olomoucký kraj
   • Přihlášení