V úlohách letošní Chemické olympiády kategorie D hrály hlavní roli uhlík, síra a jejich sloučeniny. Studenti v domácí části školního kola řešili úkoly spojené s chemickými reakcemi a výpočty. Pak v laboratoři zkoumali hustotu a obsah látek v minerálních vodách a také je čekal náročný test. 1.místo získala Anna Kocurková, 2.místo Eva Rábková a 3.místo Lucie Utíkalová , všechny ze třídy IV.A.Blahopřejeme a držíme pěsti v okresním kole.
Novinky
Školní kolo Chemické olympiády kat.D
Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce (18. 2. 2025)
Dnes se dvě naše studentky z nižšího gymnázia, Markéta Ševčíková a Emma Labiková, zúčastnily okresního kola olympiády v anglickém jazyce. V konkurenci studentů z okolních gymnázií nás rozhodně nezklamaly, i když jim medailové příčky nakonec unikly. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy!
Setkání kultur a tradic: Belgičtí studenti přijedou do naší školy v rámci programu Erasmus+
Na konci března přivítáme na škole skupinu 16 belgických studentů ve věku 17–18 let. Tato návštěva, realizovaná v rámci programu Erasmus+, nabídne jedinečnou příležitost k mezinárodní spolupráci, poznávání kultur a budování přátelství. Belgičtí studenti budou ubytováni v rodinách našich žáků, což přispěje k autentickému zážitku z výměnného pobytu.
Pro hosty a žáky gymnázia jsme připravili pestrý týdenní program zaměřený na tradice a kulturní dědictví.
Co všechno nás čeká?
- Úvodní seznamovací aktivity a prohlídka školy
- Diskuse s místním včelařem o významu včelařství pro životní prostředí a výroba svíček z včelího vosku
- Workshopy, jako je zdobení kraslic, pletení pomlázek nebo výroba Morany
- Realizace společných projektů, například fotografické výzvy a česko-belgických kvízů
- Sportovní dopoledne v hale Ecce Homo
- Návštěva Expozice času, kde naši studenti převezmou roli průvodců v angličtině
- Kulturní výlet do Olomouce
- Ochutnávka místních specialit v tradiční hanácké restauraci
Týdenní program zakončíme společným setkáním, během něhož zhodnotíme aktivity a společné zážitky. Tato akce představuje skvělou příležitost pro prohloubení mezinárodních vztahů, vzájemnou inspiraci a sdílení kulturních hodnot.
Sledujte naše webové stránky, kde vás budeme průběžně informovat a sdílet fotografie z této výjimečné události! 😊
Obleč se do barev a přijď si užít sv. Valentýn.
Zapoj se do akce Studentské rady!
Lyžařský kurz V. A a 1. A,
Do fotoalba byla přidána nová galerie Lyžák V. A a 1. A, den poslední (14. 2. 2025).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Lyžák V. A a 1. A, dne čtvrtý (13. 2. 2025).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Lyžák V. A a 1. A, dne třetí (12. 2. 2025).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Lyžák V. A a 1. A, dne druhý (11. 2. 2025).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Lyžák V. A a 1. A, dne první (10. 2. 2025).
Okresní kolo Soutěže v německém jazyce
Dne 11. února 2025 se v Olomouci konalo okresní kolo Soutěže v německém jazyce. Naši školu reprezentovali studenti kvarty Laura Michels a Matyáš Vysloužil. Porota tentokrát konstatovala, že komunikativní dovednosti studentů byly na vysoké úrovni a všechny výkony byly velmi vyrovnané. O to více nás těší, že nádherného medailového umístění v kategorii VG II dosáhla Laura Michels – 2. místo. Ani Matyáš Vysloužil nezůstal příliš pozadu a umístil se na krásném čtvrtém místě (přičemž od třetího místa ho dělil pouhý půlbod).
Oběma studentům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. PK NJ
Okresní kolo soutěže v anglickém jazyce pro nejstarší studenty
Dne 5. února se v Olomouci konalo okresní kolo soutěže v anglickém jazyce pro nejstarší studenty, kde naši školu letos reprezentovali studenti Lukáš Stodola (VI. A) a Petr Sadílek (VII.A). Sice jsme nedosáhli na medailové pozice, ale Lukáš Stodola dosáhl nejlepšího výsledku ze všech v částech Reading, Listening a Use of English. Gratulujeme oběma a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. PK AJ
Biologická olympiáda, kategorie A a B
Ve dnech 4. a 5. února 2025 proběhlo školní kolo Biologické olympiády studentů vyššího gymnázia. Tématem letošního ročníku byla „Paměť“. Studenti se zabývali šířením akčního potenciálu podél axonu a nahlédli do rozsáhlých muzejních sbírek. Na stupně nejvyšší dosáhli v kategorii B student Ondřej Blaha ze sexty, následně Stella Parobková z prvního ročníku a Jan Kapitán z kvinty. V kategorii A zabodovala Laura Sevčíková ze septimy a následně Veronika Garajová ze třetího ročníku.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům gratulujeme za pěkné výkony.
PK Biologie
Pozvánka na čtvrteční Book Swap
Do fotoalba byla přidána nová galerie Book Swap 6. 2. 2025.
Aktualizace!
Srdečně zveme na zítřejší knižní bazar do sborovny, který proběhne od 7.30 do 14 hodin. Vše je nachystané, těšíme se na studenty a pedagogy!Studentská rada a studenti 1.A
PK ČJ a studentská rada pořádají 6.2.2025 od 7.30 do 14.00 ve sborovně I. ročník knižního bazaru neboli Book Swap. Bude možné donést knihy, které už máte přečtené a zbytečně vám leží doma, a odnést si ty, které vás chytí za srdce.
Na bazaru si knihy si můžou vybrat a odnést všichni, ne pouze ti, kteří nějaké donesli. Sborovna bude otevřena vždy o delších přestávkách, než jsou ty pětiminutové.
Důležitá věc na závěr: nejedná se o bazar učebnic, ale beletrie či populárně naučných knih (psychologie, vesmír, historie atd.). Můžete donést i cizojazyčné knihy (angličtina, němčina, francouzština, ruština).
Děkujeme a budeme se těšit na další parádní školní akci :-)
Biologická olympiáda, kategorie C a D
Ve dnech 29. a 30. ledna proběhlo školní kolo Biologické olympiády. Tématem 59. ročníku se stala „Obrana“ organismů. Celkově se do soutěže zapojilo 18 studentů.
V kategorii C dosáhla na nejvyšší bodové hodnocení Karolína Slintáková z kvarty, následně Lucie Stružková a Anna Orságová z tercie.
V kategorii D na nejvyšší stupínek dosáhla Kateřina Černochová, následně Michal Jašíček a Vojtěch Vozdecký, všichni ze sekundy.
Všem studentům děkujeme za krásné výkony a postupujícím přejeme hodně úspěchů v okresním kole, které proběhne 17. března a 10. dubna v Olomouci.
PK Bi
Do fotoalba byla přidána nová galerie Biologická olympiáda, kategorie C a D.
2
Matematická olympiáda, kat. B a C
Dne 28. ledna 2025 proběhlo školní kolo Matematické olympiády v kategoriích B a C. Svým výkonem si postup do krajského kola v kategorii B vybojovali Lukáš Stodola ze VI.A a Vilém Kastner z 2.A (oba 11 bodů z 18 možných), v kategorii C pak Jiří Zakuťanský z V.A (14 bodů z 18 možných). Gratulujeme a přejeme začátkem dubna hodně úspěchů v kole krajském.
PK M
Úspěch našich studentů ve Vánoční soutěži v programování
Naši studenti Tomáš Křížan (kvarta) a Kateřina Černochová (sekunda) se zapojili do Vánoční soutěže v programování, kterou pořádá sdružení TIB. Naši studenti soutěžili v kategorii Scratch a jejich úkolem bylo naprogramovat v tomto programovacím jazyce zajímavou hru s vánoční nebo zimní tématikou. Oba studenti vytvořili skvělé programy a v soutěži obsadili nejlepší příčky – Tomáš 1. místo a Katka 2. místo!
Studentům srdečně blahopřejme a těšíme se na jejich další programy.
Oktáva a 4. A zdraví z Prahy...
Do fotoalba byla přidána nová galerie Praha - den třetí, poslední.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Praha - den druhý (29. 1. 2025).
Do fotoalba byla přidána nová galerie Oktáva a 4. A zdraví z Prahy....
13
Překladatelská soutěž
24.1. 2025 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení fakultního kola překladatelské soutěže na FF UP v Olomouci. Soutěžili jsme v anglickém jazyce (Buxbaumová VI.A, Smolová 3.A), v německém jazyce (Mrhačová, Charvátová VIII.A), francouzském jazyce (Buchtová V.A, Buxbaumová VI.A) a v ruském jazyce (Smyčka VIII.A, Láhner 3.A).
Vyhlášení je spojeno s workshopy, které jsou pro studenty velkým přínosem, protože dostanou zpětnou vazbu.
Ve velké konkurenci všech středních škol na Moravě získal čestné uznání Prokop Smyčka z oktávy.
Gratulujeme!
Na Olomouckém fyzikálním kaleidoskopu
Studenti VG zajímající se o fyziku se mohli seznámit s možnostmi jejího využití při studiu na vysoké škole, konkrétně na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc, kde se v pátek 24.1.2025 konala akce s názvem Olomoucký fyzikální kaleidoskop. Součástí byly zajímavé přednášky a workshopy a také bylo možné prohlédnout si kromě pracovního prostředí i laboratoře, ve kterých se výuka na této škole odehrává. Průvodci studenty seznámili s chodem školy a zajímavostmi. Tyto informace mohou studenti využít při jejich rozhodování o budoucím studiu.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Na Olomouckém fyzikálním kaleidoskopu.
2
15. ročník soutěže Nebojme se myslet - katedra filozofie, Filozofická fakulta UP Olomouc
Letošního ročníku 2024- 2025 se za naši školu zúčastnil rekordní počet 9 studentů 3. a 4. ročníků. A i letos byli ve velké konkurenci více než 200 studentů z celé republiky velmi úspěšní.
Největší gratulace patří Patu Láhnerovi ze 3.A, který se umístil na sdíleném 4. - 6. místě a dostal se tak mezi dvacet postupujících do národního kola soutěže, které je zároveň kvalifikací na Mezinárodní filozofickou olympiádu. Ta proběhne letos v květnu na univerzitě v italském Bari. Držíme palce.
Maturitní ples třídy 4. A
Exkurze IV.A na MěÚ Šternberk
Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze IV.A na MěÚ Šternberk.
1
Dnes to v primě a kvartě dunělo...
- 2
Informativní schůzka zájemců o studium
Srdečně zveme rodiče všech zájemců o studium na Gymnáziu Šternberk – z 5. i 9.tříd - na informativní schůzku, která se uskuteční ve čtvrtek 23. 1. 2025 v 16:00 hod. v přízemí hlavní budovy (vstup od kostela).
Těšíme se na vaši účast
Mgr. Tamara Kaňáková
ředitelka školy