• Filmový festival Jeden svět
     • Filmový festival Jeden svět

     • Ve středu 29.3. 2023 žáci VII. A a 3. A navštívili Muzeum umění v Olomouci. Od 22.3. do 2.4. se jako každý rok koná festival dokumentárních filmů Jeden svět. Tento rok měli žáci možnost zhlédnout film s názvem „Překonat temnotu“ (Overcoming the Darkness). Film natočený v roce 2022 krátce po ruské invazi na Ukrajinu zobrazuje počátky války na několika různých místech napadeného státu. Poskytuje informace přímo od zdroje – nevinných obyvatel snažících se statečně poprat se svou situací. Po skončení filmu se rozpoutala krátká diskuse s pořadateli festivalu, ve které každý mohl sdělit svůj názor.

      Po zhlédnutí filmu a následné diskusi se žáci přesunuli do prostor momentálně pořádaných expozic. Jednou z nich je „Architektura v procesu“, která umožňuje náhled do komplexního uvažování architekta. Zkoumá jednotlivé kroky, které tvůrce musí udělat, než jeho dílo dosáhne finální podoby. Druhá výstava „Posvátné umění v nesvaté době | České sakrální umění 1948-1989“ zobrazuje tvorbu, která vznikala v jednačtyřicetiletém období komunistické totality, přináší pohled na širokou škálu realizací sakrální architektury, ale i obrazové a sochařské tvorby.

    • Školní kolo Středoškolské odborné činnosti
     • Školní kolo Středoškolské odborné činnosti

     • Ve středu 29.3.2023 proběhlo na gymnáziu Šternberk školní kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Jedná se o víceoborovou prestižní soutěž s mnohaletou tradicí, při které soutěžící na základě předchozího vlastního výzkumu zpracovávají vybrané téma a svou práci obhajují před odbornou porotou.

      Výsledky: obor Chemie - 1.místo Markéta Kešeláková (4.A): Odpověď různých genotypů hrachu setého na stresové podmínky

      obor Biologie a vědy o Zemi - 1. místo Soňa Grossová (VII.A): Analýza tvrdých tkání za účelem stanovení stresu , 2. místo Eliška Brázdová (VIII.A) :Chov tygra ussurijského v zoo České republiky

      obor Molekulární biologie - Vít Mrhač a Daniel Stuchlík (oba VIII.A) : Cytologická variabilita rodu Taraxacum: stanovení počtu chromozomů, ploidie, velikosti genomu a obsahu G/C bází

      obor Zdravotnictví - Natálie Vereskova (VIII.A) : Život pacienta s epilepsií

      obor Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času - Helena Dospivová (VIII.A): Terapeutický potenciál psychedelik v léčbě deprese

      obor Strojírenství, hutnictví a doprava - Michal Bogenrieder (VIII.A) a Prokop Smyčka (VI.A) : Srovnání vlastností tanků T-72M4CZ a Leopard 2a7

      Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole soutěže!

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Školní kolo Středoškolské odborné činnosti.

    • 1. MÍSTO V KRAJSKÉM KOLE PRO FRANCOUZŠTINU
     • 1. MÍSTO V KRAJSKÉM KOLE PRO FRANCOUZŠTINU

     • Po 1. místě v krajském kole v ruském a německém jazyce se s tímto vynikajícím výsledkem připojuje i francouzský jazyk.

      V pondělí 27. 3. se totiž  na DDM v Olomouci konalo krajské kolo olympiády ve francouzském jazyce, ve kterém  naše gymnázium reprezentoval Antonín Světnický ze třídy IV. A. Předvedl opravdu excelentní výkon! Druhou v pořadí porazil o 30 bodů a s přehledem tak postoupil do celostátního kola, které se uskuteční koncem května.

      Tondovi k tomuto úspěchu moc blahopřejeme  a přejeme hodně sil a štěstí do kola celostátního!

    • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky
     • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky

     • Pozvánky na jednotné přijímací zkoušky byly odeslány doporučeně na doručenku/do datových schránek v pátek 24. března 2023 

      Aktualizace: dnes tj. 28. 3. 2023 byly pozvánky odeslány také e-mailem

    • Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování
     • Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování

     • Naši studenti Adam Nuc (VII. A) a Tomáš Křížan (II. A) se ve čtvrtek 23. 3. zúčastnili okresního kola Soutěže v programování, která proběhla na SPŠE v Olomouci. Adam Nuc v kategorii Programovací jazyky – mládež získal 2. místo a Tomáš Křízan ve své kategorii Programovací jazyky – žáci obsadil rovněž 2. místo. Hoši byli obdarováni diplomy a poukázkami na knižní odměnu.

      Oběma studentům srdečně blahopřejeme, děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v krajském kole!

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Dvě druhá místa z okresního kola Soutěže v programování.

    • Projektový den na Gymnáziu Šternberk
     • Projektový den na Gymnáziu Šternberk

     • Svět kolem nás – co všechno tento název může zahrnovat si, alespoň zčásti, mohli připomenout studenti Gymnázia ve Šternberku. Projektový den se zde stal již tradicí a s příchodem jara k nám opět zavítal. Studenti pracovali v několika dílnách a byli postaveni před úkoly, které mnohdy úzce souvisely s probíraným učivem nebo s  každodenním životem. Takže studenti třeba vytvářeli vlastní mapy terénu, zkusili si napsat vlastní komiks nebo vytvořit deskovou hru. Děkujeme tímto  pracovníkům Odboru životního prostředí, kteří za námi přišli s osvětou týkající se myslivosti, lesa a studenty zaujali především trofejemi lesní zvěře a dalšími praktickými ukázkami z lesního prostředí.

      Studenti vyšších ročníků pak bádali nad finančním poradenstvím, ochutnali košer kuchyni, připomenuli si osudy Židů žijících na našem území před 2. světovou válkou nebo se učili jak jednat za mimořádných situací a  procvičili si zásady poskytování první pomoci.

      Pouze maturanti se již soustředili na jarní maturitní zkoušky, a to psaním cvičných didaktických testů.

      Ale i to přece patří do světa kolem nás.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Projektový den - čtvrtek 23. 3. 2023.

    • Matematický klokan 2023
     • Matematický klokan 2023

     • Letošní termín konání celosvětové soutěže Matematický klokan byl v ČR stanoven na 17. 3. 2023. Na našem gymnáziu se soutěže zúčastnilo 196 žáků. Za zmínku jistě stojí maximální bodový zisk Jiřího Zakuťanského, nikdo ho již nemůže předstihnout. Z celorepublikové statistiky budeme pak moci vyčíst, kolik soutěžících bylo v jeho kategorii stejně úspěšných. Další výborné výsledky si můžete prohlédnout ve  výsledkové listině (formát PDF)

    • ŠKOLNÍ KOLO 59. ROČNÍKU CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kat.C - školní rok 2022/2023
     • ŠKOLNÍ KOLO 59. ROČNÍKU CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kat.C - školní rok 2022/2023

     • Tématem letošního ročníku Chemické olympiády kategorie C byly konvenční i alternativní energetika a jak se na ně dívat z pohledu chemie.

      Všem zúčastněným studentkám děkuji za čas věnovaný chemické olympiádě a gratuluji k dosaženým výsledkům.

      Renata Janošíková

    • Divadelní představení Noc na Karlštejně
     • Divadelní představení Noc na Karlštejně

     • Ve čtvrtek 16.března navštívila III.A divadelní představení Noc na Karlštejně v olomouckém Moravském divadle.

      Takto na představení vzpomínali někteří z terciánů:

      "Včerejší výlet do Moravského divadla mě velice bavil. Nejvíce mě zaujala hudba a kulisy. Herci dobře zpívali a tančili. V Moravském divadle jsem už jednou byl, ale včerejší představení mě nadchlo více. Rád bych se do divadle ještě někdy podíval."

      "Nejvíce mě zaujala nejspíše hudba. Netušil jsem, že tolik známých písní pochází právě z tohohle muzikálu."

      "Nemám zrovna ráda muzikály, ale tenhle se mi líbil. Nejvíc mě zaujal pan král a červený šermíř, měli ale také krásně zpracované kulisy. Příběh už znám, takže nic nového, ale cením si pana dirigenta. Živá hudba představení dodávala úplně jiný zážitek."

      Opakovaně zazněla také věta "do divadla bychom měli jezdit častěji." :-)

    • Úspěchy v krajském kole soutěže v ruském jazyce.
     • Úspěchy v krajském kole soutěže v ruském jazyce.

     • Vynikajících výsledků dosáhly v krajském kole konverzační soutěže, které se uskutečnilo v Mohelnici 14. 3. 2023, naše ruštinářky. Pavlína Grossová ze septimy obsadila v nejvyšší kategorii 1. místo s postupem do celostátního kola. Lenka Láhnerová z prvního ročníku obsadila v nižší kategorii krásné 2. místo.

      Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme!

    • Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A a II.B
     • Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A a II.B

     • Dne 14.3. se konalo Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie III.A. Naše studentka Johana Valentová zabodovala a obsadila nádherné 1. místo. Tímto se nominovala do ústředního kola, které se bude konat v červnu. 

      Krajské kolo olympiády v německém jazyce - kategorie II.B se konalo Dne 15.3. Karolíně Koudelkové (IV.A) o bod uteklo 3. místo, Eliška Komárková (IV.A) obsadila 6. místo.Obě studentky podaly, podobně jako v okresním kole výborné výkony, oceňujeme pečlivou přípravu nad rámec vyučovacích hodin, gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy..

      Blahopřejeme ke skvělým výkonům!!!

    • Další vítězství našeho studenta Lukáše Stodoly - okresní kolo Chemické olympiády kategorie D
     • Další vítězství našeho studenta Lukáše Stodoly - okresní kolo Chemické olympiády kategorie D

     • V úterý 7.3.2023 se na Gymnáziu Šternberk uskutečnilo okresní kolo Chemické olympiády kategorie D. Tuto soutěž na naší škole pořádáme již tradičně a letos se do okresního kola probojovalo šestnáct studentů z osmi škol našeho regionu.Teoretické i praktické soutěžní úlohy tohoto ročníku byly zaměřené na sloučeniny dusíku a důkaz bílkovin v potravinách. Všichni účastníci získali nadpoloviční počet bodů a stali se tak úspěšnými řešiteli. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo první místo studenta našeho gymnázia Lukáše Stodoly ze třídy IV.A, který po vítězství okresním kole Matematické olympiády získal zlato i v chemii.Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Okresní kolo Chemické olympiády kategorie D.

    • Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce
     • Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

     • Dne 23. 2. se skupinka studentů z nižšího gymnázia vydala na Slovanské gymnázium v Olomouci, kde se zúčastnila okresního kola v olympiádě v anglickém jazyce. Lukáš Stodola z IV. A získal pomyslnou bronzovou medaili. Jeho spolužačka Evelína Buxbaumová skončila ve velké konkurenci dalších gymnazistů z našeho okresu na místě šestém. V mladší kategorii pak zabodovala Jana Metlíková ze II. A, která vybojovala 4. místo a těsně za ní, na páté příčce, skončil Matyáš Vysloužil. Všem moc gratulujeme! 

    • Úřední hodiny pro odevzdávání přihlášek ke studiu
     • Úřední hodiny pro odevzdávání přihlášek ke studiu

     • Pokud chtějí uchazeči donést přihlášku ke studiu osobně, mohou přijít v úředních hodinách od 1.2.2023:

      Provozní doba v kanceláři je stanovena takto:

      Pondělí - čtvrtek : 7:00 - 14:10
      Pátek : 6:30 - 12:00
      Přihlášku ke studiu lze podat nejpozději  1. 3. 2023

      Přihlášku lze zaslat také poštou (doporučeně), doporučujeme ověřit její doručení na Sledování zásilek, případně ověřit telefonicky ve škole na číslech: 585 094 101 nebo 702 086 975.

    • Studenti gymnázia opakovaně darovali krev
     • Studenti gymnázia opakovaně darovali krev

     • Studenti gymnázia opakovaně darovali krev.

      Dne 21.února 2023 se studenti naší školy rozhodli pro hromadný odběr krve.

      Třináct studentů tak strávilo své dopoledne v prostorách transfuzního oddělení FN v Olomouci.

      Pro osm z nich to byla premiéra, kterou všichni úspěšně zvládli.

      Všem dárcům patří velké poděkování, protože svým rozhodnutím mohou zachránit život či zdraví vážně nemocným nebo zraněným lidem v našem regionu.

      Je dobré si pomáhat a má to smysl.

      Dnešními dárci byli:

      David Buxbaum, Michaela Kořínková, Benešová Alice, Čermáková Anežka, Grygarová Klára, Brázdová Eliška, Neplechová Valentýna, Pavlíček Adam, Němeček Jakub, Vomáčková Kateřina, Pekař Tomáš, Collins Joseph William a Horáková Michaela.

      Děkujeme.

      Světlana Bergerová

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Studenti gymnázia opakovaně darovali krev.

    • ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY Z FRANCOUZSKÉHO JAZYKA
     • ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY Z FRANCOUZSKÉHO JAZYKA

     • Minulý týden se na našem gymnáziu uskutečnilo školní kolo olympiády z francouzského jazyka- kategorie nižší gymnázium.

      Výsledky jsou následující :

      1. místo – Antonín Světnický
      2. místo – Evelína Buxbaumová
      3. místo – Aleš Tichý

      Všichni jsou žáky třídy IV. A.

      Antonín Světnický tak postoupil do krajského kola, které se bude konat 27. března 2023 na DDM v Olomouci.

    • Němčinářský úspěch!
     • Němčinářský úspěch!

     • Včera a dnes se konala Okresní kola konverzační soutěže v německém jazyce - kategorie II.B a III.A. V první kategorii obsadily naše studentky Karolína Koudelková a Eliška Komárková 1. a 2. místo a postupují tak dále do krajského kola. V kategorii III.A zabodovala Johana Valentová, která bude také hájit barvy naší školy v kole krajském. Další studentka Natálie Motáňová obsadila v silné konkurenci téže kategorie krásné 5. místo.

      Všem vítězkám blahopřejeme!

  • Kontakty

   • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
   • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka, kanakova@gymst.cz, mobil:603815442
   • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky, zavadil@gymst.cz, mobil:702086974
   • 585 094 101, IČ0: 00601764, IZO: 000601764
   • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk Czech Republic
   • Sekretariát: Milena Zachovalová: 585 094 101, mobil: 702 086 975, zachovalova@gymst.cz
   • Ekonomka školy: Bc. Vítězslava Nováková: 585 094 113, mobil: 770 152 598, novakova@gymst.cz
   • Datová schránka: webj5xm
   • správce webu: zavadil@gymst.cz
   • č.ú. 107-1544 830 277/0100, variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
   • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk https://sjopavska.stbk.cz/
   • Zřizovatel: Olomoucký kraj
  • Přihlášení