• Mimořádný úspěch Gymnázia, Šternberk
     • Mimořádný úspěch Gymnázia, Šternberk

     • V úterý 22. 10. byly Olomouckým krajem vyhlášeny výsledky soutěže Talent Olomouckého kraje 2019. V rámci této soutěže se hodnotí výsledky olympiád a soutěží všech středních škol Olomouckého kraje v pěti oborech. Gymnázium nominovalo celkem 7 studentů – Petra Kubalíka, Karolínu Neumannovou, Hanu Tomáškovou a Kristinu Pimerovou v humanitním oboru, Helenu Burdovou v uměleckém oboru, Františka Margholda ve sportovním oboru a Adama Nuce v technickém a dovednostním oboru.  Všichni tito studenti dosáhli minimálně medailových umístění v krajských či celostátních kolech.

      Ve velmi prestižním klání nakonec Olomoucký kraj ocenil 1. místem v humanitním oboru Kristinu Pimerovou, Františka Margholda pak rovněž 1. místem, tentokrát však v oboru sportovním. Při celkovém hodnocení všech středník škol Olomouckého kraje pak Gymnázium, Šternberk obsadilo 1. místo v humanitním oboru. Gratulujeme vítězům i nominovaným.

    • Soutěž pro studenty gymnázia!
     • Soutěž pro studenty gymnázia!

     • Obecně prospěšná společnost vyhlašuje soutěž o nejlepší návrh pamětních medailí, které se udělují (spolu s peněžním darem) vítězům oceněným v různých kategoriích na konci školního roku. Tyto medaile budou vytištěny na 3D tiskárně, jejíž nákup O.p.s. finančně podpořila.

      Vítězné návrhy budou, po případných technických úpravách, použity na tisk medailí pro oceněné studenty na konci školního roku.

      Souhlas s  tímto využitím návrhu je podmínkou účasti v soutěži.
      Nejlepší návrhy budou oceněny hodnotnými věcnými cenami.
      Podrobné informace, pravidla a termíny najdete v příloze.
      Těšíme se na báječné návrhy :-)

      Podrobné propozice a termíny najdete ZDE

    • Pozvánka na třídní schůzky
     • Pozvánka na třídní schůzky

     • Ve čtvrtek 7. listopadu (pozor, změna oproti zveřejněnému termínu ve Studijním průkazu!) se budou konat třídní schůzky. Začínají v 16:00 hodin ve třídách s třídním učitelem, pak následují informační schůzky se všemi vyučujícími. Tyto potrvají do 18:30 hodin. Umístění jednotlivých vyučujících najdete na odkazu v tabulce

      Těšíme se na setkání s Vámi

    • Úprava provozu školy ve středu 6. 11. 2019
     • Úprava provozu školy ve středu 6. 11. 2019

     • Ve středu dne 6.11.2019 proběhne stávka pracovníků ve školství i na naší škole

      Ředitelství Gymnázia Šternberk informuje rodiče, že větší část pedagogických pracovníků se připojuje k této stávce.

      Tento den bude výuka probíhat pouze na nižším gymnáziu, tedy ve třídách I.A, II.A, III.A a IV.A (dle řádného rozvrhu). Výuka bude ukončena po 6.vyučovací hodině, tedy ve 13:15 hod.

      Plánovaná akce Dárcovství krve proběhne beze změny.

      Obědy si mohou odebrat pouze žáci nižšího gymnázia. Ostatní žáci na příspěvek na oběd nárok nemají, oběd jim bude školní jídelnou automaticky odhlášen.

    • Volné dny („ředitelské volno“)
     • Volné dny („ředitelské volno“)

     • Na  dny 31. 10. a 1. 11. 2019 (čtvrtek a pátek po podzimních prázdninách) vyhlašuje ředitelka školy volné dny z organizačních a provozních důvodů - opravy v budově školy  (dle § 24 odst. 2 zákona č.561/2004 Sb., školský zákon). 

    • Studenti gymnázia navštívili pivovar a podívali se do Vysoké pece
     • Studenti gymnázia navštívili pivovar a podívali se do Vysoké pece

     • Dne 22. října navštívili studenti druhých ročníků pivovar Radegast v Nošovicích a oblast Dolních Vítkovic s dřívější výrobou surového železa.
           Obě zastávky umožnily studentům nahlédnout do technologie výroby, ať už zlatavého moku, nebo dřívějšího zpracování železné rudy.
           První zastávka navedla studenty na původní recepturu výroby piva, která se neobejde bez čisté vody z Beskyd, kvalitního ječmene, chmele z Tršic a pivních kvasinek. Od roku 1970, kdy byl pivovar založen, prodělala technologie velké změny. Provoz byl plně zautomatizován. V areálu se pohybujete kolem obrovských nádob tzv. cylindrokónických tanků, ve kterých probíhá vlastní proces kvašení – přeměna kvalitního cukru z naklíčeného ječmene v alkohol. Samotná výroba piva je velmi ekologická, odpad není. Jediné, co nelze počítači nahradit, je samotná chuť piva. Právě tuto roli přebírá vyškolený degustátor, který má jako jediný povolenou konzumaci alkoholických nápojů během pracovní doby.
           Druhá zastávka v Dolních Vítkovicích odkryla studentům útroby Vysoké pece. Studenti nahlédli do kychty, šachty, rozpory a byli také u výstupu struzky a surového železa. Oba produkty byly dále přepravovány torpédy (Veroniky) k dalšímu zpracování. Zážitky studentům nepřinesly pouze princip zpracování železné rudy, spleť železného potrubí, plynojemů a  komor pro ukládání koksu, ale i pohyb ve výškách.

      Světlana Bergerová

      Do galerie Exkurze Nošovice byly přidány fotografie.

    • Reprezentační fotbalové mužstvo Gymnázia na okresním kole bez prohry!
     • Reprezentační fotbalové mužstvo Gymnázia na okresním kole bez prohry!

     • Dne 8. 10. 2019 se naši studenti zúčastnili Okresního kola turnaje J. Masopusta ve fotbale středních škol. Za účasti pěti týmů ve skupině se bojovalo o jedno postupové místo do okresního finále. Náš tým se postupně sehrál vítězné utkání s Gymnáziem Německých rytířů Olomouc v poměru 1-0 po dalekonosné střele Jakuba Poláčka. O vyšším rozdílu ve skóre v náš prospěch nerozhodl Adam Kupka, který své dvě obrovské šance před prázdnou bránou promarnil. Ve druhém utkání na nás čekal tým SŠCHL Olomouc, který ve svém středu měl i několik fotbalistů dorosteneckých týmů Sigmy Olomouc, ale i přesto jsme dokázali po bojovném výkonu uhrát remízu 0-0. I v dalším utkání jsme remizovali 0-0, tentokrát s týmem SPŠ a SOU Uničov, který byl složený výhradně z fotbalistů dorosteneckých mužstev Uničova. V posledním utkání jsme narazili na mužstvo SŠ Polygrafické Olomouc a přes výraznou územní převahu nakonec zápas skončil výsledkem 0-0. Náš reprezentační fotbalový tým Gymnázia i přes to, že v celém turnaji neprohrál, skončil na konečném 3. místě za SŠCHL Olomouc a vítězem SPŠ a SOU Uničov.

      Chlapcům za předvedené výkony gratulujeme a děkujeme jim za vzornou reprezentaci našeho Gymnázia.

      PK TV

      Do galerie Reprezentační fotbalové mužstvo Gymnázia na okresním kole bez prohry! byly přidány fotografie.

    • Exkurze seminaristů dějepisu 3. A a VII. A
     • Exkurze seminaristů dějepisu 3. A a VII. A

     • Z Okresního archívu Olomouc do Arcidiecézního muzea

      Ve středu 2. října se uskutečnila historická exkurze seminaristů dějepisu ze třetích ročníků do Olomouce. Nejprve jsme navštívili Státní okresní archív Olomouc, kde jsme si vyslechli přednášku zástupce ředitele archívu PhDr. Miroslava Koudely. Dozvěděli jsme o nejdůležitějších archiváliích vztahujících se k našemu regionu, k městu Šternberku či dokonce k samostatnému Gymnáziu Šternberk. Přednáška byla obohacena spoustou názorných ukázek od 13. století až po závěr 20. století. Viděli jsme i kroniku gymnázia založenou v roce 1935. Také jsme se prošli archívem, zavítali jsme do badatelny a seznámili jsme se s nejmodernějším způsobem ukládání archiválií.

      Cestou na naši druhou prohlídku jsme se zastavili v Sokolské ulici, abychom si vysvětlili, co je to projekt Stolpersteine, a v ulici Hanáckého pluku, kde jsme si připomněli osobnost československého válečného pilota v RAF pana Josefa Brykse.

      V Arcidiecézním muzeu jsme se seznámili s některými uměleckými slohy na názorných ukázkách, pochopitelně nesměla chybět nádherná šternberská madona, s panem průvodcem jsme se dostali i na tzv. krvavou pavlač, kde měl být zabit poslední Přemyslovec Václav III., a jako výjimeční hosté jsme prošli i románským Zdíkovým palácem, který je v zimním období veřejnosti uzavřen.

      Cestou po dalších olomouckých památkách jsme narazili na tatínka naší spolužačky, který se podílí na restaurování kašny Tritonů na náměstí Republiky. A tak jsme měli navíc jsme možnost slyšet něco o opravách barokních památek. Škoda, že už pršelo.

      Exkurze se účastnilo 24 studentů, kteří si při ní uvědomili, že – i přes nevlídné počasí – je historie stále živá!!!

      Do galerie Exkurze SD 3 (2. 10. 2019) byly přidány fotografie.

    • Environment is our future, Environment is Europe's future
     • Environment is our future, Environment is Europe's future

     • V říjnu v rámci ekologického projektu Erasmu+ přivítáme na gymnáziu studenty a učitele z pěti partnerských škol, a sice Francie, Belgie, Lucemburska, Holandska a Německa. Celý tříletý projekt nese název Environment is our future, Environment is Europe's future. Během této doby studenti navštíví každou z partnerských škola a zabývají se nejožehavějšími ekologickými problémy a jejich možným řešením. 

           Naše šternberská část se týká udržitelné módy, textilního průmyslu jako jednoho z největších znečišťovatelů planety a ekologického životního stylu. Kromě studentů zapojíme do projektu místní firmy, obyvatele Šternberka a v neposlední řadě i pana starostu. Velmi si vážíme veškeré spolupráce, kterou nám místní nabídli a vyšli nám maximálně vstříc pro realizaci zajímavého projektu.  

           Moc se těšíme!

    • Středoškolský atletický pohár – Krajské kolo, Olomouc, 1. 10. 2019
     • Středoškolský atletický pohár – Krajské kolo, Olomouc, 1. 10. 2019

     • Dne 1.10.2019 se naši studenti zúčastnili Krajského kola Středoškolského poháru v atletice. Bojovalo se o celkové pořadí v následujících disciplínách: vrh koulí, skok do dálky, skok do výšky, běh na 60m, 400m, 1500m a štafeta na 4x200m. Naši borci podali velmi kvalitní výkony v jednotlivých disciplínách, ale vinou svalových zranění některých závodníků jsme už  nemohli dokončit nebo se dále zúčastnit jednotlivých disciplín a proto jsme v konečném součtu bodů obsadili konečné 11. místo v kraji

      Celkově našim atletům děkujeme za bojovnost a vzornou reprezentaci naší školy a blahopřejeme k dosaženým výsledkům.

      PK TV

      Do galerie Krajské kolo středoškolského poháru -atletika, Olomouc, 1. 10. 2019 byly přidány fotografie.

    • Tercie u hasičů, 23.9.2019
     • Tercie u hasičů, 23.9.2019

     • Studenti III.A během cvičení z chemie navštívili stanici HZS Šternberk. Seznámili se s hasičskou technikou, vybavením hasičského vozidla a náročnou prací samotných hasičů. Ti nejodvážnější si na vlastní kůži vyzkoušeli dýchací přístroj a maskou, který hasiči velmi často při hašení požáru využívají.

      Do galerie Exkurze hasiči - III.A, 23.9.2019 byly přidány fotografie.

    • Spolupráce Gymnázia, Šternberk s fakultní školou Právnické fakulty UPOL
     • Spolupráce Gymnázia, Šternberk s fakultní školou Právnické fakulty UPOL

     • V pondělí 23. 9. se uskutečnil slavnostní akt podepsání Rámcové smlouvy o spolupráci mezi šternberským gymnáziem a PF UPOL. Tuto smlouvu podepsaly děkanka právnické fakulty JUDr. Zdeňka Papoušková, Ph.D a ředitelka gymnázia Mgr. Tamara Kaňáková. Gymnázium, Šternberk je tak čtvrtou střední školou Olomouckého kraje, která se stala fakultní školou UPOL.
           V současné chvíli bude spolupráce zaměřena na interaktivní přednášky v rámci výuky ZSV; pracovníci univerzity se mohou účastnit projektových dnů, pro studenty fakulty připraví soutěže a zájemcům nabídnou také individuální návštěvu fakulty.

    • Anglie 2019
     • Anglie 2019

     • Aktuální zprávy (26. 9. 2019) - cituji: Rána tu jsou deštivá, což je slabé slovo

      První pozdravy z exkurze v Anglii...

      Do galerie Anglie 2019 byly přidány fotografie.

  • Kontakty

   • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
   • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka, kanakova@gymst.cz, mobil:603815442
   • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky, zavadil@gymst.cz, mobil:702086974
   • podatelna@gymst.cz
   • Sekretariát: 585 094 101, mobil: 702 086 975
   • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk
   • IČ0: 00601764, IZO: 000601764
   • Datová schránka: webj5xm
   • Zřizovatel: Olomoucký kraj
   • správce webu: zavadil@gymst.cz
   • č.ú. 107-1544 830 277/0100, variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
   • Ekonomické oddělení: 585 094 113
   • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk https://sjopavska.stbk.cz/
  • Přihlášení