• Tercie u hasičů
     • Tercie u hasičů

     • Studenti III.A  během cvičení z chemie navštívili stanici HZS Šternberk. Seznámili se s hasičskou technikou, vybavením hasičského vozidla a náročnou prací samotných hasičů. Ti nejodvážnější si na vlastní kůži vyzkoušeli tíhu dýchacího přístroje a hasičského obleku.

      Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Tercie u hasičů.

      Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:

    • 14 STUDENTŮ GYMNÁZIA SE ROZHODLO BEZPLATNĚ DAROVAT KREV
     • 14 STUDENTŮ GYMNÁZIA SE ROZHODLO BEZPLATNĚ DAROVAT KREV

     • Po dvouleté pauze se studenti naší školy znovu rozhodli zachraňovat lidské životy – rozhodli se darovat svou krev.

      Hromadný odběr studentů gymnázia se uskutečnil 25. října 2022 na Transfúzním oddělení FN v Olomouci. Z celkového počtu 14 studentů se podařilo získat 8 nových prvodárců.

      Velké poděkování patří všem, kteří se hromadného odběru zúčastnili. Ze třídy 4.A: Dobrá Adéla, Kořínková Michaela, Tiefenbachová Eliška Terezie, Vysloužil Štěpán. Ze třídy VIII.A: Čermáková Anežka, Černý Matěj, Dojčárová Johanka, Frömlová Adéla, Grygarová Klára, Zappeová Lucie, Neplechová Valentýna, Gavlas Vojtěch. Ze třídy 3.A: Němeček Jakub a Pavlíček Adam.

      Všem dárcům srdečně děkujeme a přejeme pevné zdraví.

      Světlana Bergerová

      DAROVÁNÍ KRVE JE JEDINEČNÝM DAREM ČLOVĚKA ČLOVĚKU, I NAŠE GYMNÁZIUM POMÁHÁ !!!!

    • Logická olympiáda
     • Logická olympiáda

     • V minulém a předminulém týdnu se studenti gymnázia zúčastnili školního kola Logické olympiády.

      kategorii B byli nejúspěšnějšími řešiteli a do krajského semifinále postupují:

      Hana Burdová, IV. A – 1. místo

      Lukáš Stodola, IV. A – 2. místo

      Jiří Zakuťanský, III. A – 3. místo

      Roman Brázda, IV. A – 4. místo

      Radek Vavrečka, III. A – 5. místo

       

      Také kategorie C má letos úspěšné řešitele, kteří postupují do krajského semifinále:

      Filip Šotola, 1. A – 1. místo

      Michal Jurečka, V. A – 2. místo

      Studentům blahopřejeme a do krajského semifinále přejeme hodně štěstí a bystrou mysl!

    • Pythagoriáda – školní kolo
     • Pythagoriáda – školní kolo

     • V pátek 21. 10. se studenti nižšího gymnázia zúčastnili školního kola tradiční matematické soutěže – Pythagoriády. Úspěšnými řešiteli školního kola se stalo 28 studentů a na nejvyšších příčkách se umístili:

      I. A

      1. místo: Radka Zakuťanská

      2. místo: Jan Smrček

      3. – 4. místo: Lucie Strušková, Adam Špunda

      II. A

      1. místo: Tomáš Křížan

      2. místo: Anna Tomášková

      3. místo: Matyáš Vysloužil

      III. A

      1. místo: Jiří Zakuťanský

      2. – 3. místo: Tomáš Papica, Daniel Síla

      IV. A

      1. místo: Lukáš Stodola

      2. – 3. místo: Martin Rychtecký,Jakub Vysloužil

       

      Vítězům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v okresním kole!

    • HALLOWEEN PARTY pro ZŠ
     • HALLOWEEN PARTY pro ZŠ

     • V úterý dne 25. 10. 2022 se nová budova Gymnázia Šternberk přeměnila na strašidelný hrad plný nejrůznějších nástrah, neuvěřitelných kouzel, záludných soutěží a prapodivných přeludů. Na chodbách a v učebnách jste mohli potkat ta nejpodivuhodnější stvoření, a to nejen z řad žáků a studentů gymnázia, ale také mezi žáky a žákyněmi šternberských základních škol. Právě děti ze ZŠ projevily obrovskou spoustu odvahy, vynalézavosti a šikovnosti a zvládly všechny záludnosti, které si pro ně jako již tradičně připravili žáci a žákyně gymnázia.

      Kromě nejrůznějších her a soutěží mohly děti nahlédnou do tajů chemické a biologické laboratoře, zhlédly krátké divadelní představení o vzniku tradice dlabání dýní, díky moderní technologiím se seznámily s halloweenskými zvyky.

      Celá akce se opravdu povedla a všichni se už teď těšíme se na Halloween 2023.

      PK/AJ

      Do fotoalba byla přidána nová galerie HALLOWEEN PARTY pro ZŠ.

    • Halloween 2022
     • Halloween 2022

     • Ve Studentské radě se studenti domluvili, že na Halloween přijdou v kostýmech, tak se
      prosím nelekněte! Anebo se přidejte... 😊

      a sekunda vás zve na zítřejší Halloween

    • Přírodovědný klokan 2022
     • Přírodovědný klokan 2022

     • Do tradičního prvního souboje s přírodními vědami se naši studenti (v kategoriích Kadet a Junior) pustili 12. října 2022, kdy proběhla soutěž Přírodovědný klokan. Žáci museli prokázat své znalosti z oblasti matematiky, fyziky, biologie, chemie, zeměpisu a z všeobecného přehledu.Nejlepšími řešiteli se stali:

      Kategorie

      Kadet:

      1. Zakuťanský Jiří - III.A - 90 bodů

      2. Brázda Roman - IV.A - 84 body

      3. Stodola Lukáš - IV.A - 76 bodů

      Kategorie Junior:

      1. Metlík Jakub - VI.A - 77 bodů

      2. Buchta David - V.A - 76 bodů

      3. Smyčka Prokop - VI.A - 75 bodů

      Gratulujeme.

    • PIŠQWORKY - školní kolo
     • PIŠQWORKY - školní kolo

     • Ve čtvrtek odpoledne se konalo plánované školní kolo. Pravda, sešli se nakonec jen dva z přihlášených týmů, ale všichni si tento turnaj určitě užili. Vítězem byl tým složený ze studentů septimy (a s ní spřízněných duší), který vybojoval lítou bitvu s družstvem tercie. Gratulujeme!

    • Výprava do Skotska
     • Výprava do Skotska

     • Na konci září jsme se my, studenti šternberského gymnázia, vydali do Skotska. Byl to týdenní výlet, který začal 19. září naším odjezdem a skončil 26. září návratem zpět. Skotsko je zemí dudáků, kiltu, hor, jezer, ale třeba i whisky nebo ovcí. Tohle všechno a mnohem víc jsme viděli ve Skotsku i my.

          Naše cesta začala v pondělí večer, kdy jsme všichni naložili kufry a usedli do autobusu. Když bylo všechno připraveno, mohli jsme se v doprovodu paní učitelky Mrhačové, Tiché a Zahradové vydat směrem k Velké Británii. V Praze jsme vyzvedli naši průvodkyni Ivetku a pokračovali dál. Ráno jsme se probouzeli už na území Nizozemska, kde byla naše první zastávka. Nejdříve jsme navštívili galerii nedaleko Amsterdamu, a potom jsme si prohlédli i samotný Amsterdam. Po jeho prohlídce jsme se vydali přímo do přístavu. Ve večerních hodinách jsme byli již na trajektu a vyplouvali jsme vstříc našemu cíli.

         Dopoledne jsme po dlouhé plavbě konečně dorazili k břehům Anglie. Prošli jsme si Newcastle a zamířili k soše Anděl severu. Poté jsme přijeli k Hadriánovu valu, u kterého jsme se dozvěděli i něco ze skotské historie. Ten den nás čekala ještě poslední zastávka, kterou bylo opatství Melrose Abbey. Zde jsme mohli nalézt ruiny, starodávný hřbitov, muzeum nebo třeba místo uložení srdce krále Roberta Bruce. Jak se blížil večer, my jsme se blížili k Edinburghu, kde na nás již čekali naše hostitelské rodiny.

         Následující den jsme se vydali prozkoumávat Edinburgh. Navštívili jsme Palace of Holyroodhoouse, ulici Royal Mile, St. Giles Cathedral a spoustu dalších zajímavých míst. Protože jsme měli delší rozchod, stihl si každý projít to, co ho nejvíce zajímalo. Někdo si zašel do muzeí, jiní šli nakupovat a někteří věnovali svou pozornost památkám. Potkali jsme dokonce i pravého skotského dudáka. Nakonec byli všichni spokojení a večer si o tom mohli povyprávět s rodinami.

         Pátý den byl nejdelší. Udělali jsme si totiž celodenní výlet k Loch Ness. Jeli jsme přes údolí Glencoe do Fort William, kde jsme se pokochali nejvyšší horou Velké Británie-Ben Nevis. Po asi čtyřech hodinách jsme úspěšně dorazili ke slavnému jezeru. Nejdříve jsme měli možnost projít si město a později nás čekala plavba po jezeře. Při plavbě nás obklopovala krásná skotská příroda a všichni hledali Nessie. Cestou zpět jsme projížděli oblastí Highlands (Skotská vysočina), což je hornatý historický region s přírodou typickou právě pro Skotsko. Stejně jako ovce nebo jiný skot, který jsme viděli na pastvinách opravdu často.

         Šestý den byl pro nás předposlední. Dopoledne jsme navštívili St. Andrews, přímořské město s velkým množstvím zřícenin, ale známé také skutečností, že zde studovali William a Kate. Odpoledne nás čekalo město Stirling, které jsme si prohlédli a vyšli jsme si zde i na rozhlednu Wallace Monument, která je vysoká 67 m.

         Poslední den nás čekal už jen Alnwick Castle & Gardens. Byl to kouzelný hrad známý například tím, že se zde natáčel Harry Potter. Po prohlídce hradu i zahrad jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.

         Zpáteční cesta utekla velmi rychle, ale navzdory tomu jsme si stihli prohlédnout i nizozemské mlýny. Domů jsme se vrátili až v pondělí nad ránem, a to po náročné cestě autobusem. Všichni jsme byli plni dojmů a nadšení z nové země, kterou jsme měli možnost poznat.

      Jsme rádi, že jsme se mohli zájezdu zúčastnit a šťastně jsme se vrátili - obohacení o nové zážitky.

      Eliška Terezie Tiefenbachová (4.A)

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den šestý - Alnwick Castle.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den pátý - St. Andrews.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den čtvrtý - výlet k Loch Ness.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den třetí Edinburgh.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Skotsko, den druhý.(doplněno)

      Do fotoalba byla přidána nová galerie První pozdrav ze zájezdu do Skotska - zastávka v Amsterdamu.

      Video - jezero Loch Ness 

    • Digitalizujeme školu
     • Digitalizujeme školu

     • Od letošního roku 2022 v rámci Národního plánu obnovy poskytuje MŠMT finanční prostředky na digitální technologie pro školy. Finanční prostředky budou školám sloužit na nákup digitálních učebních pomůcek a menší částka je věnována také prevenci digitální propasti - pro znevýhodněné žáky.

      Od září začínáme učit podle revidovaného školního vzdělávacího programu ECCE HOMO. V tomto ŠVP je zvýšený důraz kladen na výuku moderní Informatiky, zvláště na rozvoj algoritmického myšlení a programování. Pro naplnění těchto cílů jsme zakoupili z prostředků Národního plánu obnovy robotické stavebnice LEGO a mikropočítače BBC micro:bit s příslušenstvím.

      Díky tomuto plánu obnovy také naše škola doplnila své vybavení o další ze senzorů z řady Vernier pro fyziku. Abychom mohli využít zařízení pro individuální práci žáků a měřit v terénu i v laboratoři fyziky, doplnili  jsme nová i stávající čidla o deset mobilních zařízení - notebooků pro žáky.

      Z programu prevence digitální propasti škola doplnila své vybavení o notebooky umožňující využití jako zápůjčku žákům přímo ve škole. Žáci si mohou zapůjčit v případě potřeby zařízení na celý den, využívat ho podle rozvrhu v libovolných předmětech a po ukončení výuky vrátit zpět. Jeden ze zakoupených notebooků jsme dali k dispozici žákům ve foaye školy. Zde ho mohou využít na plnění úkolů do školy během polední přestávky žáci, kteří nemají takové vybavení doma. V neposlední řadě tyto notebooky budou k dispozici k zapůjčení sociálně znevýhodněným žákům, kteří nemají vlastní zařízení, nebo pro případ nařízené distanční výuky. O zápůjčce rozhoduje ředitelka školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců. Správcem takto vzniklého mobiliáře přenosných zařízení (nově zakoupená zařízení doplněná o stávající vybavení školy) je zástupce ředitelky  školy, provoz těchto zařízení se řídí stanovenými pravidly.

    • Účast našich výtvarníků na Bienále 2022
     • Účast našich výtvarníků na Bienále 2022

     • Jednou za dva roky se v Olomouci koná Bienále - výtvarná a literární přehlídka žáků a studentů škol a školských zařízení olomouckého regionu. Studenti loňské kvarty získali na této přehlídce čestné uznání za soubor dvoubarevných linorytů. Vernisáž výstavy nejlepších prací se uskuteční 7. 10. v 17 hodin v Galerii Podkroví v Konviktu UP Olomouc. Výstava potrvá do konce října.

    • Přednáška projektu IROP Mechanismy evoluce
     • Přednáška projektu IROP Mechanismy evoluce

     • Dne 29.9.2022 proběhla na naší škole odborná přednáška Mechanismy evoluce v podání RNDr. Petra Nádvorníka, PhD. z katedry Buněčné biologie a genetiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Studenti maturitních seminářů biologie se seznámili s vědeckými poznatky o vzniku a a vývoji života na Zemi, s evolučními teoriemi a také se základy populační a evoluční genetiky.

    • Slavnostní imatrikulace prvních ročníků Gymnázia Šternberk, 22. 9. 2022
     • Slavnostní imatrikulace prvních ročníků Gymnázia Šternberk, 22. 9. 2022

     • Jak již je na gymnáziu milou tradicí, uskutečnila se i letos 22. září 2022 slavnostní imatrikulace studentů prvních ročníků. Počasí tomuto přátelskému setkání přálo, proto se letošní ročník mohl konat na krásném nádvoří šternberského hradu.

      Během slavnostního aktu promluvila ke studentům ředitelka školy Mgr. Tamara Kaňáková a také starosta Města Šternberk Ing. Stanislav Orság.

      Noví žáci se podepsali do pamětní knihy města a převzali pamětní imatrikulační list.

      Pomyslného vstupu do života na gymnáziu se zúčastnili nejen samotní studenti a jejich učitelé,  ale i jejich rodiče a prarodiče.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Imatrikulace 22. 9. 2022 1. A.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Imatrikulace 22. 9. 2022 prima A.

    • TALENT OLOMOUCKÉHO KRAJE
     • TALENT OLOMOUCKÉHO KRAJE

     • Ve středu 21. září 2022 proběhlo již tradiční ocenění talentovaných žáků z Olomouckého kraje. Ani naši studenti nižšího gymnázia se letos mezi ostatními školami neztratili. V kategorii sportovní získala třetí místo Johanka Valentová, v kategorii přírodovědné jsme měli dokonce dva zástupce - Tomáše Křižana na 5. místě a Jiřího Zakuťanského na místě druhém.

      Gratulujeme 

      Do fotoalba byla přidána nová galerie TALENT OLOMOUCKÉHO KRAJE.

    • Okresní kolo Středoškolského atletického poháru – úspěch, 3. místo družstva dívek
     • Okresní kolo Středoškolského atletického poháru – úspěch, 3. místo družstva dívek

     • Dne 19.9.2022 se na atletickém stadiónu v Olomouci uskutečnilo okresní kolo Středoškolského atletického poháru za účasti družstev našich dívek a chlapců. Závody probíhaly za velmi nepříznivého počasí (déšť). Přesto se naše družstva v nabité konkurenci neztratila. Velkého úspěchu dosáhlo družstvo dívek, které obsadilo 3. místo. Chlapecké družstvo se umístilo na 4. místo. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a za předvedené výkony. 

      PK TV

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Atletika 19. 9. 2022.

    • Projektový den „Dunaj v kufru“ (15. 9. 2022)
     • Projektový den „Dunaj v kufru“ (15. 9. 2022)

     • Dne 15. 9. 2022 se naše gymnázium stalo místem setkání nejrůznějších expertů, ať už hydrobiologů, vodohospodářů, ekologů, zeměpisců, umělců, delegátů, jejichž společným jmenovatelem se pro tento den stala VODA. Během něj si navzájem předávali své vědomosti, zkušenosti, zážitky; bylo radostí všechno jejich snažení sledovat.
      Těmito experty nebyl nikdo jiný než studenti našeho nižšího gymnázia, kteří byli rozděleni do 7 barevných týmů napříč ročníky a účastnili se projektového dne s environmentální tématikou s podtitulem „Dunaj v kufru“.          

      Studenti navštívili 7 různých stanovišť, kde uplatnili své výborné znalosti napříč všemi předměty: povědomí o národech žijících v povodí Dunaje, počítali rychlost průtoku v korytě řeky, posuzovali míru ohrožení živočichů z důvodu znečištění vodních toků, diskutovali o principech fungování čističky odpadních vod, globálních problémech sucha a nedostatku vody ve světě, zjišťovali obsah vody v potravinách apod. Hledali a dozvěděli se nové zajímavosti, měli také možnost poznat nové kamarády z jiných tříd.

      Jak se jim to povedlo, můžeme posoudit ze společných fotografií - jako nespoutaní umělci vytvořili krásné, vtipné kompozice na téma voda: sněhovou lavinu nebo mořskou pěnu, vlnobití, molekuly H2O, deštník v dešti, rybáře a jeho kapříky.
      Následující den proběhlo vyhodnocení projektu v prostorách atria, kde nejvíce oslavovalo družstvo zelené, žluté a modré barvy.

      Velké poděkování patří všem učitelům, kteří se podíleli na přípravě a realizaci projektu, ale také Městu Šternberk a Olomouckému kraji za jejich podporu.
       

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Vyhodnocení projektového dne 16. 9. 2022.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Projektový den „Dunaj v kufru“ (15. 9. 2022).

  • Kontakty

   • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
   • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka, kanakova@gymst.cz, mobil:603815442
   • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky, zavadil@gymst.cz, mobil:702086974
   • podatelna@gymst.cz
   • 585 094 101, IČ0: 00601764, IZO: 000601764
   • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk Czech Republic
   • Sekretariát: Milena Zachovalová: 585 094 101, mobil: 702 086 975, zachovalova@gymst.cz
   • Ekonomka školy: Bc. Vítězslava Nováková: 585 094 113, novakova@gymst.cz
   • Datová schránka: webj5xm
   • správce webu: zavadil@gymst.cz
   • č.ú. 107-1544 830 277/0100, variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
   • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk https://sjopavska.stbk.cz/
   • Zřizovatel: Olomoucký kraj
  • Přihlášení