• Přírodovědný klokan 2019
     • Přírodovědný klokan 2019

     • Do tradičního prvního souboje s přírodními vědami se naši studenti (v kategoriích Kadet a Junior) pustili 16. října 2019, kdy proběhla soutěž Přírodovědný klokan. Ten je obdobou Matematického klokana (na studenty čeká až v březnovém termínu), žáci musí prokázat své znalosti z oblasti matematiky, fyziky, biologie, chemie, zeměpisu a z všeobecného přehledu. Skvělého výsledku dosáhli především:

      v kategorii Kadet Adam Belej z kvarty, jehož výkon byl třetí nejlepší v rámci okresu a šestý nejlepší v rámci Olomouckého kraje

      v kategorii Junior Karel Smolen ze sexty, jehož výkon byl čtvrtý nejlepší v rámci okresu a sedmý nejlepší v rámci Olomouckého kraje

      Ani ostatní si nevedli špatně. V rámci naší školy se nejlepšími řešiteli stali:Kategorie Kadet:1. Belej Adam - IV.A - 84 body2. Nuc Adam - IV.A - 79 bodů3. Grossová Pavlína - IV.A - 75 bodůKategorie Junior:1. Smolen Karel - VI.A - 85 bodů2. Světnický František - VI.A - 81 bod3. Smejkal Dominik Ivo - VI.A - 72 body

       

      Gratulujeme.

    • Přednáška Big Five
     • Přednáška Big Five

     • V úterý 19. 11 jsme na naší škole přivítali PaedDr. Ing. Dr. Vladimíra Vintera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který si pro studenty 2. A a VI. A připravil přednášku s názvem Big Five. Zajímavé vyprávění o pěti největších zvířatech Afriky bylo doplněno mnoha nádhernými autorskými fotografiemi. Viděli jsme, jak krásná a zároveň krutá může být příroda a jak do ekosystému mnohdy ničivě zasahuje člověk. Přednáška proběhla v rámci závazků projektu IROP.

    • Matemánie 2019
     • Matemánie 2019

     • Dne 15.11.2019 se po roční přestávce konala na Gymnáziu ve Šternberku tradiční matematické soutěže žáků 8. a 9. tříd základních škol Matemánie. Soutěžící při řešení úloh vzájemně spolupracovali ve čtyřčlenných týmech, pro úspěch bylo nutno nejen dobře počítat, ale také zvolit správnou strategii výběru jednotlivých příkladů.

      Výsledková listina

      Při organizaci soutěže pomáhali studenti třídy 4.A.

      Do galerie Matemánie 2019 byly přidány fotografie.

    • Starší žáci vítězí ve florbale v okresním finále a postupují do kraje!
     • Starší žáci vítězí ve florbale v okresním finále a postupují do kraje!

     • Dne 14. 11. 2019 se konalo okresní finále ve florbale starších žáků v Olomouci, kterého se naše družstvo chlapců ve složení Martin Izák, Tomáš Pekař, František Bouzek, Ondřej Komárek, Matěj Řehák, Pavel Kubala, Joseph Collins a Martin Horry také zúčastnilo. V turnaji  jsme se postupně střetli se ZŠ Lutín, ZŠ Velký Újezd, ZŠ Horka nad Moravou a domácími ZŠ Řezníčkova Olomouc s těmito výsledky: Štbk – ZŠ Lutín 3:2 (největšího favorita na vítězství jsme udolali perfektní hrou našeho týmu, skvělými zásahy brankáře a dodržováním stanovené taktiky), Štbk – ZŠ Řezníčkova Olomouc 4:3 (bojovné utkání do poslední chvíle), Štbk – ZŠ Velký Újezd 4:3 (druhý z aspirantů na vítězství skoro celý zápas vedl, ale v závěru se projevil bojovný duch mužstva a souhra první formace Izák, Pekař, Bouzek a slavili jsme další vítězství) a poslední západ Štbk – ZŠ Horka nad Moravou 6:5 (v tomto utkání jsme už byli vítězi turnaje a proto si zahráli i hráči, kteří nebyli v průběhu turnaje herně tak vytěžováni. Přesto jsme v gólové přestřelce dovedli západ do vítězného konce).

      Celkově musím naše mužstvo pochválit za bojovnost, soudržnost, taktickou vyspělost a férovou hru s vítěznými konci, kterou předvedli v tomto turnaji.

      Blahopřejeme k dosaženému 1. místu a postupu do krajského kola a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia.

      PK TV

    • Týden vědy
     • Týden vědy

     • V rámci Týdne vědy AV ČR navštívili studenti seminářů chemie a biologie 3.A a VII.A olomouckou Pevnost poznání, kde vyslechli přednášku Mgr. Jana Filipa, Ph.D. s názvem "Čistá voda jako dar... a jak k tomu mohou přispět nanotechnologie?"

      Přednášející je pracovníkem Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů v Olomouci. Studenti se dozvěděli, jak mohou nanočástice železa a jeho sloučenin přispět k čištění kontaminované vody.

      Zajímavá přednáška byla doplněna exkurzí na špičkové vědecké pracoviště - Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, kde nás bývalý student našeho gymnázia Jiří Sojka seznámil s problematikou biotechnologií a geneticky modifikovaných organismů.

      Do galerie Přednáška v Pevnosti poznání+ návštěva vědeckých pracovišť UP Olomouc byly přidány fotografie.

    • Okresní kolo ve florbale mladších žáků – skupina Medlov 2. místo
     • Okresní kolo ve florbale mladších žáků – skupina Medlov 2. místo

     • Dne 13.11.2019 se v Medlově konalo okresní kolo ve florbale mladších žáků. Naše družstvo chlapců se také zúčastnilo. Ve skupině jsme se postupně střetli se ZŠ Troubelice, ZŠ Pionýrů Uničov a domácími ZŠ Medlov s těmito výsledky: Štbk – ZŠ Troubelice 4:1, Štbk – ZŠ Pionýrů Uničov 5:0. V posledním zápase s domácími ZŠ Medlov naše družstvo v závěrečných patnácti sekundách ztratilo vedení a nakonec pouze remizovalo v poměru 4:4, což o jediný vstřelený gól nestačilo na postup ze skupiny do okresního finále. I přes smolné okamžiky posledního zápasu musím mladé svěřence pochválit za předvedenou hru a za bojovné výkony.

      Blahopřejeme k dosaženému 2. místu a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia.

      PK TV

    • I letos Martin (ne)přijel do Šternberka na bílém koni
     • I letos Martin (ne)přijel do Šternberka na bílém koni

     • V pondělí 11. 11. 2019 se ve Šternberku konaly již tradiční Svatomartinské slavnosti, které i letos pro širokou veřejnost připravili studenti a učitelé místního gymnázia ve spolupráci s o.p.s. Gymnázia, Šternberk, Hradem Šternberk, šternberskými základními školami, DDM a Městem Šternberk.
             Přesto (nebo možná právě proto), že Martin měl bílého koně pouze pod sedlem, a nikde tedy nebyly ani náznaky sněhové nadílky, se západem slunce přišly mrazivé chvilky. To však návštěvníky nijak neodrazovalo, protože celé odpoledne i následný večer se neustále bylo čím zahřívat.
             Duše i těla přítomných zcela jistě zahřál již úvodní průvod, který začal na Horním náměstí, odkud na koni vyjel svatý Martin s družinou bubeníků doprovázený dětmi i rodiči s rozsvícenými lampičkami a lampiony. Otisky podkov pak průvod zavedly do hradní zahrady, kde byl pro všechny připraven bohatý jarmark, ochutnávka svatomartinského vína i drobných pochutin, cimbálová muzika, jízda na koni a hudební vystoupení na pódiu. Každý se mohl a směl a měl „zahřívat“ podle svého gusta. Pro zájemce byla dokonce připravena i prohlídka hradu za snížené vstupné. Na své si tak přijít mohli milovníci dobré hudby, zábavy i jiných kulturních zážitků, dobrého vína, jídla, ale především milovníci dobrých lidí, vztahů, tradic…
             Věříme, že návštěvníci slavnosti strávili na šternberském hradě hezké chvíle a velmi děkujeme všem žákům, učitelům, rodičům i ostatním, kteří pomáhali s organizací. Už teď se těšíme, že letošní více než hojná účast bude (staro)novou tradicí dodržovanou i v dalších letech.

      Do galerie Martinské slavnosti 2019 byly přidány fotografie.

    • Překladatelská soutěž
     • Překladatelská soutěž

     • Dne 5.11. proběhla na naší škole překladatelská soutěž. Úkolem účastníků bylo co nejlépe přeložit dva, poměrně složité texty (jeden odborný a jeden umělecký) z cizího (německého, ruského a francouzského) do mateřského jazyka. Vítězové školního kola budou hájit barvy naší školy v tzv. kole fakultním, do kterého se zapojuje větší množství  středních  škol Olomouckého kraje, a konkurence je tak velká.

      Jmenovaným studentům blahopřejeme a přejeme hodně štěstí!

       

      Německý jazyk: Pimerová Kristýna, Mathonová Hana, Mikolajková Hedvika 

      Ruský jazyk: Cina Vojtěch, Maléřová Magdaléna, Bartoňková Anna

      Francouzský jazyk: Gentric Emma, Letochová Karolína, Petřeková Daniela 

       

    • Mimořádný úspěch Gymnázia, Šternberk
     • Mimořádný úspěch Gymnázia, Šternberk

     • V úterý 22. 10. byly Olomouckým krajem vyhlášeny výsledky soutěže Talent Olomouckého kraje 2019. V rámci této soutěže se hodnotí výsledky olympiád a soutěží všech středních škol Olomouckého kraje v pěti oborech. Gymnázium nominovalo celkem 7 studentů – Petra Kubalíka, Karolínu Neumannovou, Hanu Tomáškovou a Kristinu Pimerovou v humanitním oboru, Helenu Burdovou v uměleckém oboru, Františka Margholda ve sportovním oboru a Adama Nuce v technickém a dovednostním oboru.  Všichni tito studenti dosáhli minimálně medailových umístění v krajských či celostátních kolech.

      Ve velmi prestižním klání nakonec Olomoucký kraj ocenil 1. místem v humanitním oboru Kristinu Pimerovou, Františka Margholda pak rovněž 1. místem, tentokrát však v oboru sportovním. Při celkovém hodnocení všech středník škol Olomouckého kraje pak Gymnázium, Šternberk obsadilo 1. místo v humanitním oboru. Gratulujeme vítězům i nominovaným.

    • Soutěž pro studenty gymnázia!
     • Soutěž pro studenty gymnázia!

     • Obecně prospěšná společnost vyhlašuje soutěž o nejlepší návrh pamětních medailí, které se udělují (spolu s peněžním darem) vítězům oceněným v různých kategoriích na konci školního roku. Tyto medaile budou vytištěny na 3D tiskárně, jejíž nákup O.p.s. finančně podpořila.

      Vítězné návrhy budou, po případných technických úpravách, použity na tisk medailí pro oceněné studenty na konci školního roku.

      Souhlas s  tímto využitím návrhu je podmínkou účasti v soutěži.
      Nejlepší návrhy budou oceněny hodnotnými věcnými cenami.
      Podrobné informace, pravidla a termíny najdete v příloze.
      Těšíme se na báječné návrhy :-)

      Podrobné propozice a termíny najdete ZDE

    • Pozvánka na třídní schůzky
     • Pozvánka na třídní schůzky

     • Ve čtvrtek 7. listopadu (pozor, změna oproti zveřejněnému termínu ve Studijním průkazu!) se budou konat třídní schůzky. Začínají v 16:00 hodin ve třídách s třídním učitelem, pak následují informační schůzky se všemi vyučujícími. Tyto potrvají do 18:30 hodin. Umístění jednotlivých vyučujících najdete na odkazu v tabulce

      Těšíme se na setkání s Vámi

    • Úprava provozu školy ve středu 6. 11. 2019
     • Úprava provozu školy ve středu 6. 11. 2019

     • Ve středu dne 6.11.2019 proběhne stávka pracovníků ve školství i na naší škole

      Ředitelství Gymnázia Šternberk informuje rodiče, že větší část pedagogických pracovníků se připojuje k této stávce.

      Tento den bude výuka probíhat pouze na nižším gymnáziu, tedy ve třídách I.A, II.A, III.A a IV.A (dle řádného rozvrhu). Výuka bude ukončena po 6.vyučovací hodině, tedy ve 13:15 hod.

      Plánovaná akce Dárcovství krve proběhne beze změny.

      Obědy si mohou odebrat pouze žáci nižšího gymnázia. Ostatní žáci na příspěvek na oběd nárok nemají, oběd jim bude školní jídelnou automaticky odhlášen.

    • Volné dny („ředitelské volno“)
     • Volné dny („ředitelské volno“)

     • Na  dny 31. 10. a 1. 11. 2019 (čtvrtek a pátek po podzimních prázdninách) vyhlašuje ředitelka školy volné dny z organizačních a provozních důvodů - opravy v budově školy  (dle § 24 odst. 2 zákona č.561/2004 Sb., školský zákon). 

    • Studenti gymnázia navštívili pivovar a podívali se do Vysoké pece
     • Studenti gymnázia navštívili pivovar a podívali se do Vysoké pece

     • Dne 22. října navštívili studenti druhých ročníků pivovar Radegast v Nošovicích a oblast Dolních Vítkovic s dřívější výrobou surového železa.
           Obě zastávky umožnily studentům nahlédnout do technologie výroby, ať už zlatavého moku, nebo dřívějšího zpracování železné rudy.
           První zastávka navedla studenty na původní recepturu výroby piva, která se neobejde bez čisté vody z Beskyd, kvalitního ječmene, chmele z Tršic a pivních kvasinek. Od roku 1970, kdy byl pivovar založen, prodělala technologie velké změny. Provoz byl plně zautomatizován. V areálu se pohybujete kolem obrovských nádob tzv. cylindrokónických tanků, ve kterých probíhá vlastní proces kvašení – přeměna kvalitního cukru z naklíčeného ječmene v alkohol. Samotná výroba piva je velmi ekologická, odpad není. Jediné, co nelze počítači nahradit, je samotná chuť piva. Právě tuto roli přebírá vyškolený degustátor, který má jako jediný povolenou konzumaci alkoholických nápojů během pracovní doby.
           Druhá zastávka v Dolních Vítkovicích odkryla studentům útroby Vysoké pece. Studenti nahlédli do kychty, šachty, rozpory a byli také u výstupu struzky a surového železa. Oba produkty byly dále přepravovány torpédy (Veroniky) k dalšímu zpracování. Zážitky studentům nepřinesly pouze princip zpracování železné rudy, spleť železného potrubí, plynojemů a  komor pro ukládání koksu, ale i pohyb ve výškách.

      Světlana Bergerová

      Do galerie Exkurze Nošovice byly přidány fotografie.

  • Kontakty

   • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
   • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka, kanakova@gymst.cz, mobil:603815442
   • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky, zavadil@gymst.cz, mobil:702086974
   • podatelna@gymst.cz
   • Sekretariát: 585 094 101, mobil: 702 086 975
   • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk
   • IČ0: 00601764, IZO: 000601764
   • Datová schránka: webj5xm
   • Zřizovatel: Olomoucký kraj
   • správce webu: zavadil@gymst.cz
   • č.ú. 107-1544 830 277/0100, variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
   • Ekonomické oddělení: 585 094 113
   • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk https://sjopavska.stbk.cz/
  • Přihlášení