• Mladí florbalisté – 4x výhra a postup do kraje
     • Mladí florbalisté – 4x výhra a postup do kraje

     • Dnes 26.11.2018 se uskutečnilo  okresní finále mladších žáků ve florbale. Naše družstvo se utkalo s vítězi okrskových kol Olomouckého kraje. Postupně jsme porazili ZŠ Voršily Olomouc 7-2, ZŠ Heyrovského Olomouc 6-4, Gymnázium Uničov 7-4 a ZŠ Demlova Olomouc 9-3 a zcela zaslouženě po velmi kvalitních výkonech celého mužstva postoupili do krajského finále, které se uskuteční 10.12.2018 v Lipníku nad Bečvou.

      Gratulujeme k postupu a děkujeme chlapcům za vzornou reprezentaci našeho gymnázia.

      PK TV

      Do galerie Mladí florbalisté – 4x výhra a postup do kraje byly přidány fotografie.

    • Studenti absolvovali kurzy první pomoci ČČK
     • Studenti absolvovali kurzy první pomoci ČČK

     • Díky dlouholeté spolupráci naší školy s Českým červeným křížem se v listopadu zúčastnilo třicet studentů gymnázia dvou kurzů "Základy první pomoci". Účastníci během akce získali mnoho cenných informací o záchraně lidského života a také praktických zkušeností s poskytováním první pomoci.

       

      Děkujeme ČČK Šternberk, MUDr. Miroslavě Šanové a MUDr. Lukáši Pospíšilovi za realizaci kurzů.

      Lenka Metlíková

      Do galerie Kurz 1. pomoci byly přidány fotografie.

    • Pomáháme
     • Pomáháme

     • Gymnázium Šternberk se často účastní různých akcí a projektů, které mají za cíl pomáhat potřebným lidem nebo zvířatům. Ani letos tomu není jinak. Kromě aktivit dalších tříd se loni třída 1.A stala Ježíškovými vnoučaty (charitativní projekt Českého rozhlasu, který pomáhá opuštěným seniorům v domovech důchodců), letos už jako studenti 2.ročníku obdarovávají děti z chudých rodin v rámci projektu Krabice od bot 2018. Akce začíná v pondělí 26.11., předání našich dárků proběhne v Prostějově, což je jedno ze sběrných míst, kam lze balíčky dopravit. Jsme na naše studenty opravdu moc pyšní.

    • Přednáška o Josefu Bryksovi, pilotu RAF z Bělkovic – Lašťan
     • Přednáška o Josefu Bryksovi, pilotu RAF z Bělkovic – Lašťan

     • V úterý 20. listopadu navštívil seminaristy z dějepisu ze tříd 4. A a VIII. A pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze doc. Ladislav Kudrna.

      Naše studenty seznámil s osudem válečného pilota Josefa Brykse, rodáka z nedalekých Lašťan. Osudy Josefa Brykse spojil s dějinami československého zahraničního odboje na západní frontě v letech 1939 – 1945, ale nemohl se vyhnout ani perzekuci letců ze Západu v období totalitního režimu po roce 1948. To vše totiž v životním příběhu Josefa Brykse najdeme.

      I když přednáška začala se zpožděním (příjezd vlaku z Prahy), studenty zaujala a hodnotili ji pouze pozitivně.

      Do galerie přednáška - doc. Kudrna byly přidány fotografie.

    • STUDENTI GYMNÁZIA DAROVALI SPOLEČNĚ KREV JIŽ PO TŘINÁCTÉ !
     • STUDENTI GYMNÁZIA DAROVALI SPOLEČNĚ KREV JIŽ PO TŘINÁCTÉ !

     • Sedět v lavici, nebo ležet na odběrovém křesle? Tak právě na tuto otázku našlo odpověď hned 14 studentů našeho gymnázia. Jeden z nich shrnul naši akci následujícími slovy:

      „Dne 15.11.2018 se rozhodlo pro bezplatné darování krve 14 studentů našeho gymnázia. Jsme rádi, že můžeme pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Pro dárce je to jen necelých 10 minut odběru krve, ale těchto pár minut v křesle na transfuzním oddělení dokáže zachránit lidský život“- napsala studentka VIII.A

      Nezbývá než poděkovat dnešním dárcům krve: Urbánková Kateřina, Novák Jindřich, Zapletalová Nikola, Richter Alexander Fabien, Břečková Barbora, Vašutová Kateřina, Snášelová Veronika, Drápelová Aneta, Berger Kryštof, Michalcová Barbora, Sitařová Simona, Czabeová Helena, Šesták František, Marková Lucie

      POCITY NÁS VŠECH JSOU VŽDYCKY NESKUTEČNÉ  J J J

      Mgr. Světlana Bergerová

      Do galerie Studenti pomáhají - dárcovství krve... byly přidány fotografie.

    • Martinská slavnost 12. 11. 2018
     • Martinská slavnost 12. 11. 2018

     • Studenti a učitelé gymnázia i letos připravili ve spolupráci s o.p.s. Gymnázia Šternberk, Hradem Šternberk, šternberskými základními školami, DDM a Městem Šternberk pro širokou veřejnost tradiční Svatomartinskou slavnost. 

      Akce začala na Horním náměstí, odkud na koni vyjel Svatý Martin s družinou bubeníků doprovázený stovkami dětí a rodičů s rozsvícenými lampičkami a lampiony. Průvod pokračoval do hradní zahrady, kde byl pro všechny připraven bohatý jarmark, ochutnávka svatomartinského vína, cimbálovka, jízda na koni a hudební vystoupení na pódiu. Krásné písničky a básničky nejen s martinskou tematikou si připravili žáci gymnázia, základních škol a DDM.  K velkému úspěchu celé akce letos přispělo i teplé podzimní počasí. Věříme, že návštěvníci slavnosti strávili na šternberském hradě hezké chvíle a velmi děkujeme všem žákům, učitelům, rodičům i ostatním, kteří nám pomohli s organizací. Finanční výtěžek akce využijeme na nákup nových knih pro školní knihovnu. 

      Do galerie Martinská slavnost 12. 11. 2018 byly přidány fotografie.

    • Exkurze Londýn 2018
     • Exkurze Londýn 2018

     • Nevšední cesta do Anglie se na sklonku října naskytla skupině studentů šternberského gymnázia. V rámci týdenního zájezdu byl připravený bohatý program. Šlo především o návštěvu Londýna, který doplnily exkurze po vybraných místech jižního pobřeží tohoto ostrovního státu.

                  Hned po příjezdu nás okouzlil Greenwichský park se svým slavným nultým poledníkem, po němž následovala prohlídka centrální části Londýna. Moc jsme se těšili i na vstup do muzea voskových figurín. Angličtinu jsme si mohli procvičit hlavně v rodinách, v nichž jsme měli zajištěné tři noci bydlení.

      Druhý den jsme navštívili křídový mys Beachy Head na pobřeží Atlantského oceánu, jenž poskytuje nezapomenutelný zážitek. Následně jsme se přesunuli do přímořského města Brightonu, kde nás čekala prohlídka podmořského světa zvaného Sea Life Centre. Tato atrakce přesně zapadá do zdejší atmosféry, jelikož Brighton je považován za anglické město zábavy.

      Naše výprava další den pokračovala příjezdem k monumentální přírodní památce Stonehenge, která nám všem vyrazila dech. Po přesunu do přístavu Portsmouth jsme zhlédli válečnou loď z doby napoleonských válek HMS Victory. A zůstal nám i dostatek času k rozchodu a k nákupu suvenýrů a drobných dárků.

      Pobyt běžel opravdu rychle, čtvrtý den bylo potřeba se již rozloučit. Čas jsme ovšem využili naplno. Ráno jsme prozkoumali historický areál Tower of London, kde jsou uloženy korunovační klenoty s nikdy nekončící frontou návštěvníků. Na programu byla ovšem i kultura. Odpoledne patřilo divadelnímu představení světoznámého muzikálu Mamma Mia. Lepší konec zájezdu jsme si ani nemohli přát. Domů jsme dorazili s množstvím fotografií i s úžasnými vzpomínkami.

       

      Ema Vyjídáková a Eliška Spurná

      studentky kvarty

      Do galerie Exkurze Londýn 2018 byly přidány fotografie.

    • Exkurze semináře z chemie – Týden vědy a techniky
     • Exkurze semináře z chemie – Týden vědy a techniky

     • Jaký je život vědce?
      Na jedné straně není jednoduchý. Frustrace z věčně nepovedených experimentů, nekonečná práce nad vyhodnocováním výsledků, které nedávají smysl, neustálá kritika jejich práce od recenzentů, nepřidělený grant, věčné papírování. Na druhé straně důvod, proč to ale všichni vědci dělají. Je jím TEN VELKÝ AHA MOMENT. Prostě chvíle, kdy vás vaše zvědavost zavede do míst, kde nikdo nikdy nebyl, nebo chvíle, kdy vše začne konečně dávat smysl a vy máte pocit, že jste u něčeho velkého. 
      S prací některých vědců přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se v rámci Týdne vědy techniky seznámili studenti semináře z chemie. Navštívili Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a vyslechli přednášku Dr. Štěpána Kmenta o využití nanotechnologií
      ve výrobě fotovoltaických článků a palivových článků.  Doktor Kment je vedoucím týmu zabývajícího se fotoelektrochemickým štěpením vody a především využitím dvou základních materiálů, které jsou považovány v této oblasti za nejperspektivnější. A sice oxidu titaničitého a oxidu železitého.
       

      Do galerie Exkurze semináře z chemie – Týden vědy a techniky byly přidány fotografie.

    • Turistické známky podpořily Gymnázium ve Šternberku výrobou Výroční turistické známky s tématem tradičních Svatomartinských slavností.
     • Turistické známky podpořily Gymnázium ve Šternberku výrobou Výroční turistické známky s tématem tradičních Svatomartinských slavností.

     • Studenti gymnázia se zúčastnili výtvarné soutěže na návrh své Turistické známky. Její vítězkou se stala Anežka Čechová a její kresbu upravili zkušení grafici Turistických známek do podoby, kterou můžete posoudit sami.

      Více na...

       

       

    • Exkurze biologie - Týden vědy a techniky
     • Exkurze biologie - Týden vědy a techniky

     • Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v České republice. Během něj má veřejnost možnost "nahlédnout pod pokličku" aktivitám na mnoha vědeckých pracovištích. My jsme této akce využili a se studenty tříd VI.A a 2.A se zájmem o biologii a chemii navštívili olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Viděli jsme, jak vědci zkoumají genetickou informaci rostlin a šlechtí nové odrůdy důležitých hospodářských plodin, které pak mají požadované vlastnosti. To má velký význam v dnešní době, kdy celosvětově rychle narůstá populace a dochází ke změnám klimatu. Těmito exkurzemi na různá odborná pracoviště chceme našim studentům také ukázat možnosti jejich budoucího profesního uplatnění, pokud se rozhodnou pro studium přírodních věd.

       

      Do galerie Exkurze biologie - Týden vědy a techniky byly přidány fotografie.

    • Excelentní hra našich mladých florbalistů a postup do okresního finále
     • Excelentní hra našich mladých florbalistů a postup do okresního finále

     • Dne 7. 11. 2018 se naše mladé družstvo florbalistů zúčastnilo okrskového kola florbalu mladších žáků, které se uskutečnilo na ZŠ Demlova v Olomouci. Naši mladí florbalisté po celou dobu turnaje předváděli o třídu lepší výkony oproti ostatním základním školám a postupně porazili ZŠ Luká 18:0, ZŠ Demlova Olomouc 10:2, ZŠ Řezníčkova Olomouc 12:3, ZŠ Helsinská Olomouc 17:1 a zcela zaslouženě postoupili do okresního finále.

      Blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

      PK TV

    • Zájezd Krakov
     • Zájezd Krakov

     • 14.12.2018 se uskuteční jednodenní zájezd do Krakova. Zájemci odevzdejte vyplněnou přihlášku  p.Mrhačové. V případě velkého zájmu budou mít přednost vyšší ročníky. Program a přihláška zde, nebo k vyzvednutí v kabinetě AJ II.

     • E- bezpečí - přednášky pro studenty nižšího gymnázia

     • V průběhu října měli studenti nižšího gymnázia možnost absolvovat dvouhodinové semináře, které byly realizovány z dotace Olomouckého kraje a z projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v SO ORP Šternberk II.

      Semináře v rámci programu E-bezpečí byly určené žákům 2. stupně základních škol a žákům středních škol. Lektoři dorazili přímo k nám do školy a ve formě besedy žáky seznámili s tím, co je to kyberšikana, jaké má projevy, čím se liší od tradiční šikany, jak se proti ní chránit a bránit, jak postupovat v krizových situacích nebo v čem spočívá nebezpečí sdílení na Facebooku.

      O dalších preventivní akcích, jak plánovaných, tak proběhlých, se můžete informovat v Preventivním programu školy umístěném na webu školy.

      Do galerie E- bezpečí - přednášky pro studenty nižšího gymnázia byly přidány fotografie.

    • Připomínka 28. října 1918 na Gymnáziu Šternberk
     • Připomínka 28. října 1918 na Gymnáziu Šternberk

     • V rámci oslav stého výročí vzniku Československa proběhl v pátek 26. října na Gymnáziu Šternberk RETRODEN.

      Studenti a studentky, ale i mnozí pedagogové přišli v dobovém oblečení a moc jim to slušelo, jak dokládají fotografie.

      Zároveň byli všichni vyzváni, aby si 28. říjen 1918 připomněli připnutím trikolory.
      Byla vyhlášena soutěž o největší počet trikolor ve třídě.
      Nepodařilo se však určit vítěze, protože téměř většina tříd měla stoprocentní „pokrytí“.

      A tak nezvítězila žádná třída, ale zvítězilo naše češství.

      Do galerie Připomínka 28. října 1918 na Gymnáziu Šternberk byly přidány fotografie.

    • Tercie u hasičů
     • Tercie u hasičů

     • Třída III.A navštívila v rámci učiva chemie požární stanici ve Šternberku. Studenti se seznámili s rozsahem činnosti hasičů i technikou a vybavením, které při své náročné práci používají. Rozšířili si také poznatky o požární ochraně, které získali ve škole. Bonusem byla možnost vyzkoušet si pohyb v hasičském obleku i s botami, přilbou a dalšími částmi výstroje, což představuje hmotnost 20 kg navíc.

      Do galerie Tercie u hasičů byly přidány fotografie.

     • Exkurze Vysoká pec Ostrava - Vítkovice a Pivovar Ragegast Nošovice

     • Součástí výuky chemie na gymnáziu je učivo o výrobě železa. Abychom studentům přiblížili tento proces, vyjeli jsme se studenty tříd VI.A a 2.A na exkurzi do Ostravy, kde jsme navštívili vysokou pec s komentovanou prohlídkou zaměřenou na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic.

      Naším cílem byl rovněž Pivovar Radegast Nošovice, kde jsme si prohlédli jednotlivé fáze výroby piva.

      Do galerie Exkurze:Ostrava Vysoká pec, Pivovar, Nošovice, 2.A,VI.A, 17. 10. 2018 byly přidány fotografie.