• Matemánie pro ZŠ
     • Matemánie pro ZŠ

     • 15.listopadu proběhl u nás na gymnáziu již 14. ročník soutěže Matemánie, kterou připravujeme pro žáky 8. a 9. tříd základních škol. Tentokrát v rekordním počtu 12 čtyřčlenných týmů.

      Soutěžící v družstvech při řešení úloh vzájemně spolupracovali, pro úspěch museli nejen dobře počítat, ale také zvolit správnou strategii výběru jednotlivých příkladů.

      Při organizaci soutěže pomáhali studenti třídy VII.A.

      Všem soutěžícím děkujeme za velmi pěkné matematické výkony, týmům „na bedně“ gratulujeme.

      Výsledková listina

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Matemánie pro ZŠ 15. 11. 2022.

    • Svatomartinské slavnosti Gymnázia Šternberk
     • Svatomartinské slavnosti Gymnázia Šternberk

     • Studenti a učitelé gymnázia po dvouleté covidové pauze opět připravili ve spolupráci s o.p.s. Gymnázia Šternberk, Hradem Šternberk, šternberskými základními školami, DDM a Městem Šternberk pro širokou veřejnost tradiční Svatomartinskou slavnost. 
      Akce začala na Horním náměstí, odkud na bílém koni vyjel Svatý Martin s družinou bubeníků doprovázený stovkami dětí a rodičů s rozsvícenými lampiony. Lampionový průvod pokračoval do hradní zahrady, kde byl pro všechny připraven bohatý jarmark, ochutnávka svatomartinského vína, cimbálovka, jízda na koni a hudební vystoupení na pódiu. Krásné písničky a básničky nejen s martinskou tematikou si připravili žáci gymnázia, základních škol a DDM.

      Věříme, že i díky letošnímu příznivému počasí strávili návštěvníci slavnosti na šternberském hradě hezké chvíle.

      Velmi děkujeme všem žákům, učitelům, rodičům i ostatním, kteří nám pomohli s organizací slavnosti.

      Finanční výtěžek akce využijeme na nákup nových knih pro školní knihovnu. 

      Do fotoalba byla přidána nová galerie MARTINSKÁ SLAVNOST.

    • MARTINSKÁ SLAVNOST
     • MARTINSKÁ SLAVNOST

     • Dovolujeme si Vás pozvat na MARTINSKOU SLAVNOST která se koná 11. 11. 2022 v 16:30.
      Součástí je lampionový průvod městem, sraz v 16:30 na Hlavním náměstí (lampiony, lucerny s sebou) následuje vystoupení dětí a studentů ZŠ, DDM a gymnázia v zámecké zahradě Hradu Šternberk od 17:00.
      Po celou dobu Martinský starodávný jarmark, martinské speciality, jízda na koni - horní zámecká louka, posezení u cimbálovky s martinským vínem v Hodovním sále, prohlídky hradu. Ukončení akce v 21:00 hod.
      Na Vaši účast se těší vedení o.p.s. rodičů a příznivců Gymnázia Šternberk a studenti s pedagogy.

    • Překladatelská soutěž
     • Překladatelská soutěž

     • Minulý týden se konalo školní kolo překladatelské soutěže. Cílem bylo co nejlépe přeložit umělecký a odborný text z cizího jazyka do češtiny.

      Výsledky školního kola z angličtiny: 1. místo: Anežka Čermáková, 2. místo: Petr Kubalík, 3.místo: Michael Maria Bogenrieder. První dva postupují do univerzitního kola, které se bude konat 4. ledna 2023 v prostorách Univerzity Palackého v  Olomouci. Všem vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v univerzitním kole.

      Nejúspěšnější byli z francouzštiny Petr Kubalík a Helena Dospivová , z němčiny Adam Belej a Johana Valentová, z ruštiny Karolína Neumannová a Adéla Janíková. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí v univerzitním kole, které se bude konat 5.1.2023 v Olomouci.

      Děkujeme všem účastníkům překladatelské soutěže za krásné překlady.

    • pIšQworky - úspěch v oblastním kole v Olomouci
     • pIšQworky - úspěch v oblastním kole v Olomouci

     • Již řadu let se týmy z naší školy zúčastňují soutěže pIšQworky. PIšQworky jsou podzimní týmová soutěž pro všechny studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol v oblíbené strategické hře, která je pořádána spolkem Student Cyber Games od roku 2008. Soutěž má za sebou už třináct úspěšných ročníků, do kterých se zapojila více než polovina všech českých středních škol a pravidelně se jí účastní tisíce studentů.

      Hlavním cílem projektu pIšQworky je vzbudit v mladých lidech zdravé sebevědomí a podpořit jejich soutěživost, logické uvažování i trpělivost. (Více informací https://pisqworky.cz/o-soutezi )

      Oblastního kola se zúčastnil tým z naší školy (ŽABÍ KLOBOUČCI na počest Matyho, který dobrovolně odešel z našeho týmu), studentky a studenti III.A (kapitánka Nela Gronichová, členové Julie Buchtová, Daniel Pala, Ludmila Sládková a Jiří Zakuťanský). Členové týmu se letos rozhodli soutěžit v kategorii středních škol, místo v kategorii základních škol, do které by věkem patřili. Byli tedy nejmladšími účastníky v dané kategorii, utkali se se soutěžícími ve věku 15 až 18 let. I přes počáteční podceňování si během duelů vybudovali svými výkony respekt. Nejen že postoupili do play-off na druhém místě, ale ve vyřazovací fázi turnaje zvítězili ve všech utkáních a zaslouženě získali první místo v turnaj!

      Byli prostě výborní a skvěle reprezentovali naši školu. Postoupili do krajského kola, držme jim 30. listopadu palce!

      J.Z.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie pIšQworky - oblastní kolo v Olomouci.

    • logická olympiáda
     • Krajské kolo Logické olympiády (4. 11. 2022)

     • Po dobrodružném pátečním ránu, kdy vlak na Prostějov kvůli havárii na dráze do Olomouce nedorazil, po "sprintu" na autobusové nádraží Olomouc, klusu do Národního domu v Prostějově, samotné soutěži a normální zpáteční dopravě do Šternberka můžeme s radostí zveřejnit oficiální výsledky krajského kola Logické olympiády:

      Krajské semifinále – Logická olympiáda – kategorie B

      Jiří Zakuťanský, III. A – 8. místo

      Lukáš Stodola, IV. A – 10. místo

      Hana Burdová, IV. A – 24. místo

      Krajské semifinále – Logická olympiáda – kategorie C

      Michal Jurečka, V. A – 22. místo

      Pochvalu si zaslouží nejen ti, kteří získali umístění, ale i ostatní účastníci - už to, že se do kraje dostali, je úspěch.

    • Exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
     • Exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

     • Dne 4.11.2022 se studenti seminářů biologie tříd 3.A a VII.A zúčastnili exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

      V krásných nově zrekonstruovaných prostorách univerzity se na přednášce nejprve seznámili s tím, co to biotechnologie jsou, jak se rozdělují a k čemu slouží. Také jim byly představeny moderní trendy, potenciál a budoucí směřování této vědní oblasti. Na závěr získali informace o akreditovaném studijním programu Biotechnologie a genové inženýrství, zaštiťovaným katedrou biotechnologií.

      Dále si studenti si prohlédli výzkumné laboratoře Katedry biotechnologií. Na pracovišti prošli zrychlenou a názornou formou celým procesem tvorby geneticky modifikovaných rostlin (GMO) a prohlédli si i kultivační komory (fytotrony) a mikroskopické laboratoře se super-rezolučními a jinými typy mikroskopů, v jejichž používání patří toto pracoviště mezi světové špičky.

      Cílem takovýchto exkurzí je ukázat studentům moderní vědecká pracoviště a pomoct jim v rozhodování a volbě jejich následného studia a budoucí profesní orientace.Exkurze proběhla v rámci závazků projektu IROP.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

    • Ministerstvo školství rozhodlo o poskytnutí dotace na projekt JAK
     • Ministerstvo školství rozhodlo o poskytnutí dotace na projekt JAK

     • N konci říjma MŠMT rozhodlo o poskytnutí dotace na další tzv. "šablony", tj. zjednodušené projekty. Účelem dotace je zvyšování kvality, inkluzivity a účinnosti systémů vzdělávání. V naší škole dotace umožní pokračovat v nabídce služeb školního psychologa. Pro učitele projekt znamená financování dalšího vzdělávání a výměny zkušeností mezi pedagogy.

      Mgr. Tamara Kaňáková

      ředitelka školy

    • Tercie u hasičů
     • Tercie u hasičů

     • Studenti III.A  během cvičení z chemie navštívili stanici HZS Šternberk. Seznámili se s hasičskou technikou, vybavením hasičského vozidla a náročnou prací samotných hasičů. Ti nejodvážnější si na vlastní kůži vyzkoušeli tíhu dýchacího přístroje a hasičského obleku.

      Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Tercie u hasičů.

      Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:

    • 14 STUDENTŮ GYMNÁZIA SE ROZHODLO BEZPLATNĚ DAROVAT KREV
     • 14 STUDENTŮ GYMNÁZIA SE ROZHODLO BEZPLATNĚ DAROVAT KREV

     • Po dvouleté pauze se studenti naší školy znovu rozhodli zachraňovat lidské životy – rozhodli se darovat svou krev.

      Hromadný odběr studentů gymnázia se uskutečnil 25. října 2022 na Transfúzním oddělení FN v Olomouci. Z celkového počtu 14 studentů se podařilo získat 8 nových prvodárců.

      Velké poděkování patří všem, kteří se hromadného odběru zúčastnili. Ze třídy 4.A: Dobrá Adéla, Kořínková Michaela, Tiefenbachová Eliška Terezie, Vysloužil Štěpán. Ze třídy VIII.A: Čermáková Anežka, Černý Matěj, Dojčárová Johanka, Frömlová Adéla, Grygarová Klára, Zappeová Lucie, Neplechová Valentýna, Gavlas Vojtěch. Ze třídy 3.A: Němeček Jakub a Pavlíček Adam.

      Všem dárcům srdečně děkujeme a přejeme pevné zdraví.

      Světlana Bergerová

      DAROVÁNÍ KRVE JE JEDINEČNÝM DAREM ČLOVĚKA ČLOVĚKU, I NAŠE GYMNÁZIUM POMÁHÁ !!!!

    • Logická olympiáda
     • Logická olympiáda

     • V minulém a předminulém týdnu se studenti gymnázia zúčastnili školního kola Logické olympiády.

      kategorii B byli nejúspěšnějšími řešiteli a do krajského semifinále postupují:

      Hana Burdová, IV. A – 1. místo

      Lukáš Stodola, IV. A – 2. místo

      Jiří Zakuťanský, III. A – 3. místo

      Roman Brázda, IV. A – 4. místo

      Radek Vavrečka, III. A – 5. místo

       

      Také kategorie C má letos úspěšné řešitele, kteří postupují do krajského semifinále:

      Filip Šotola, 1. A – 1. místo

      Michal Jurečka, V. A – 2. místo

      Studentům blahopřejeme a do krajského semifinále přejeme hodně štěstí a bystrou mysl!

    • Pythagoriáda – školní kolo
     • Pythagoriáda – školní kolo

     • V pátek 21. 10. se studenti nižšího gymnázia zúčastnili školního kola tradiční matematické soutěže – Pythagoriády. Úspěšnými řešiteli školního kola se stalo 28 studentů a na nejvyšších příčkách se umístili:

      I. A

      1. místo: Radka Zakuťanská

      2. místo: Jan Smrček

      3. – 4. místo: Lucie Strušková, Adam Špunda

      II. A

      1. místo: Tomáš Křížan

      2. místo: Anna Tomášková

      3. místo: Matyáš Vysloužil

      III. A

      1. místo: Jiří Zakuťanský

      2. – 3. místo: Tomáš Papica, Daniel Síla

      IV. A

      1. místo: Lukáš Stodola

      2. – 3. místo: Martin Rychtecký,Jakub Vysloužil

       

      Vítězům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v okresním kole!

    • HALLOWEEN PARTY pro ZŠ
     • HALLOWEEN PARTY pro ZŠ

     • V úterý dne 25. 10. 2022 se nová budova Gymnázia Šternberk přeměnila na strašidelný hrad plný nejrůznějších nástrah, neuvěřitelných kouzel, záludných soutěží a prapodivných přeludů. Na chodbách a v učebnách jste mohli potkat ta nejpodivuhodnější stvoření, a to nejen z řad žáků a studentů gymnázia, ale také mezi žáky a žákyněmi šternberských základních škol. Právě děti ze ZŠ projevily obrovskou spoustu odvahy, vynalézavosti a šikovnosti a zvládly všechny záludnosti, které si pro ně jako již tradičně připravili žáci a žákyně gymnázia.

      Kromě nejrůznějších her a soutěží mohly děti nahlédnou do tajů chemické a biologické laboratoře, zhlédly krátké divadelní představení o vzniku tradice dlabání dýní, díky moderní technologiím se seznámily s halloweenskými zvyky.

      Celá akce se opravdu povedla a všichni se už teď těšíme se na Halloween 2023.

      PK/AJ

      Do fotoalba byla přidána nová galerie HALLOWEEN PARTY pro ZŠ.

    • Halloween 2022
     • Halloween 2022

     • Ve Studentské radě se studenti domluvili, že na Halloween přijdou v kostýmech, tak se
      prosím nelekněte! Anebo se přidejte... 😊

      a sekunda vás zve na zítřejší Halloween

    • Přírodovědný klokan 2022
     • Přírodovědný klokan 2022

     • Do tradičního prvního souboje s přírodními vědami se naši studenti (v kategoriích Kadet a Junior) pustili 12. října 2022, kdy proběhla soutěž Přírodovědný klokan. Žáci museli prokázat své znalosti z oblasti matematiky, fyziky, biologie, chemie, zeměpisu a z všeobecného přehledu.Nejlepšími řešiteli se stali:

      Kategorie

      Kadet:

      1. Zakuťanský Jiří - III.A - 90 bodů

      2. Brázda Roman - IV.A - 84 body

      3. Stodola Lukáš - IV.A - 76 bodů

      Kategorie Junior:

      1. Metlík Jakub - VI.A - 77 bodů

      2. Buchta David - V.A - 76 bodů

      3. Smyčka Prokop - VI.A - 75 bodů

      Gratulujeme.

    • PIŠQWORKY - školní kolo
     • PIŠQWORKY - školní kolo

     • Ve čtvrtek odpoledne se konalo plánované školní kolo. Pravda, sešli se nakonec jen dva z přihlášených týmů, ale všichni si tento turnaj určitě užili. Vítězem byl tým složený ze studentů septimy (a s ní spřízněných duší), který vybojoval lítou bitvu s družstvem tercie. Gratulujeme!

    • Výprava do Skotska
     • Výprava do Skotska

     • Na konci září jsme se my, studenti šternberského gymnázia, vydali do Skotska. Byl to týdenní výlet, který začal 19. září naším odjezdem a skončil 26. září návratem zpět. Skotsko je zemí dudáků, kiltu, hor, jezer, ale třeba i whisky nebo ovcí. Tohle všechno a mnohem víc jsme viděli ve Skotsku i my.

          Naše cesta začala v pondělí večer, kdy jsme všichni naložili kufry a usedli do autobusu. Když bylo všechno připraveno, mohli jsme se v doprovodu paní učitelky Mrhačové, Tiché a Zahradové vydat směrem k Velké Británii. V Praze jsme vyzvedli naši průvodkyni Ivetku a pokračovali dál. Ráno jsme se probouzeli už na území Nizozemska, kde byla naše první zastávka. Nejdříve jsme navštívili galerii nedaleko Amsterdamu, a potom jsme si prohlédli i samotný Amsterdam. Po jeho prohlídce jsme se vydali přímo do přístavu. Ve večerních hodinách jsme byli již na trajektu a vyplouvali jsme vstříc našemu cíli.

         Dopoledne jsme po dlouhé plavbě konečně dorazili k břehům Anglie. Prošli jsme si Newcastle a zamířili k soše Anděl severu. Poté jsme přijeli k Hadriánovu valu, u kterého jsme se dozvěděli i něco ze skotské historie. Ten den nás čekala ještě poslední zastávka, kterou bylo opatství Melrose Abbey. Zde jsme mohli nalézt ruiny, starodávný hřbitov, muzeum nebo třeba místo uložení srdce krále Roberta Bruce. Jak se blížil večer, my jsme se blížili k Edinburghu, kde na nás již čekali naše hostitelské rodiny.

         Následující den jsme se vydali prozkoumávat Edinburgh. Navštívili jsme Palace of Holyroodhoouse, ulici Royal Mile, St. Giles Cathedral a spoustu dalších zajímavých míst. Protože jsme měli delší rozchod, stihl si každý projít to, co ho nejvíce zajímalo. Někdo si zašel do muzeí, jiní šli nakupovat a někteří věnovali svou pozornost památkám. Potkali jsme dokonce i pravého skotského dudáka. Nakonec byli všichni spokojení a večer si o tom mohli povyprávět s rodinami.

         Pátý den byl nejdelší. Udělali jsme si totiž celodenní výlet k Loch Ness. Jeli jsme přes údolí Glencoe do Fort William, kde jsme se pokochali nejvyšší horou Velké Británie-Ben Nevis. Po asi čtyřech hodinách jsme úspěšně dorazili ke slavnému jezeru. Nejdříve jsme měli možnost projít si město a později nás čekala plavba po jezeře. Při plavbě nás obklopovala krásná skotská příroda a všichni hledali Nessie. Cestou zpět jsme projížděli oblastí Highlands (Skotská vysočina), což je hornatý historický region s přírodou typickou právě pro Skotsko. Stejně jako ovce nebo jiný skot, který jsme viděli na pastvinách opravdu často.

         Šestý den byl pro nás předposlední. Dopoledne jsme navštívili St. Andrews, přímořské město s velkým množstvím zřícenin, ale známé také skutečností, že zde studovali William a Kate. Odpoledne nás čekalo město Stirling, které jsme si prohlédli a vyšli jsme si zde i na rozhlednu Wallace Monument, která je vysoká 67 m.

         Poslední den nás čekal už jen Alnwick Castle & Gardens. Byl to kouzelný hrad známý například tím, že se zde natáčel Harry Potter. Po prohlídce hradu i zahrad jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.

         Zpáteční cesta utekla velmi rychle, ale navzdory tomu jsme si stihli prohlédnout i nizozemské mlýny. Domů jsme se vrátili až v pondělí nad ránem, a to po náročné cestě autobusem. Všichni jsme byli plni dojmů a nadšení z nové země, kterou jsme měli možnost poznat.

      Jsme rádi, že jsme se mohli zájezdu zúčastnit a šťastně jsme se vrátili - obohacení o nové zážitky.

      Eliška Terezie Tiefenbachová (4.A)

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den šestý - Alnwick Castle.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den pátý - St. Andrews.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den čtvrtý - výlet k Loch Ness.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Den třetí Edinburgh.

      Do fotoalba byla přidána nová galerie Skotsko, den druhý.(doplněno)

      Do fotoalba byla přidána nová galerie První pozdrav ze zájezdu do Skotska - zastávka v Amsterdamu.

      Video - jezero Loch Ness 

  • Kontakty

   • Gymnázium, Šternberk, Horní náměstí 5, Šternberk
   • Mgr. Tamara Kaňáková, ředitelka, kanakova@gymst.cz, mobil:603815442
   • Mgr. Jaroslav Zavadil, zástupce ředitelky, zavadil@gymst.cz, mobil:702086974
   • 585 094 101, IČ0: 00601764, IZO: 000601764
   • Horní náměstí 5, 785 01 Šternberk Czech Republic
   • Sekretariát: Milena Zachovalová: 585 094 101, mobil: 702 086 975, zachovalova@gymst.cz
   • Ekonomka školy: Bc. Vítězslava Nováková: 585 094 113, mobil: 770 152 598, novakova@gymst.cz
   • Datová schránka: webj5xm
   • správce webu: zavadil@gymst.cz
   • č.ú. 107-1544 830 277/0100, variabilní symbol se liší podle druhu platby, vždy bude uveden u informace o platbě
   • Školní jídelna Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk https://sjopavska.stbk.cz/
   • Zřizovatel: Olomoucký kraj
  • Přihlášení