Dovolujeme si Vás pozvat na MARTINSKOU SLAVNOST která se koná 11. 11. 2022 v 16:30.
Součástí je lampionový průvod městem, sraz v 16:30 na Hlavním náměstí (lampiony, lucerny s sebou) následuje vystoupení dětí a studentů ZŠ, DDM a gymnázia v zámecké zahradě Hradu Šternberk od 17:00.
Po celou dobu Martinský starodávný jarmark, martinské speciality, jízda na koni - horní zámecká louka, posezení u cimbálovky s martinským vínem v Hodovním sále, prohlídky hradu. Ukončení akce v 21:00 hod.
Na Vaši účast se těší vedení o.p.s. rodičů a příznivců Gymnázia Šternberk a studenti s pedagogy.
MARTINSKÁ SLAVNOST
Překladatelská soutěž
Minulý týden se konalo školní kolo překladatelské soutěže. Cílem bylo co nejlépe přeložit umělecký a odborný text z cizího jazyka do češtiny.
Výsledky školního kola z angličtiny: 1. místo: Anežka Čermáková, 2. místo: Petr Kubalík, 3.místo: Michael Maria Bogenrieder. První dva postupují do univerzitního kola, které se bude konat 4. ledna 2023 v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci. Všem vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v univerzitním kole.
Nejúspěšnější byli z francouzštiny Petr Kubalík a Helena Dospivová , z němčiny Adam Belej a Johana Valentová, z ruštiny Karolína Neumannová a Adéla Janíková. Gratulujeme a přejeme hodně štěstí v univerzitním kole, které se bude konat 5.1.2023 v Olomouci.
Děkujeme všem účastníkům překladatelské soutěže za krásné překlady.
pIšQworky - úspěch v oblastním kole v Olomouci
Již řadu let se týmy z naší školy zúčastňují soutěže pIšQworky. PIšQworky jsou podzimní týmová soutěž pro všechny studenty středních škol a žáky druhého stupně základních škol v oblíbené strategické hře, která je pořádána spolkem Student Cyber Games od roku 2008. Soutěž má za sebou už třináct úspěšných ročníků, do kterých se zapojila více než polovina všech českých středních škol a pravidelně se jí účastní tisíce studentů.
Hlavním cílem projektu pIšQworky je vzbudit v mladých lidech zdravé sebevědomí a podpořit jejich soutěživost, logické uvažování i trpělivost. (Více informací https://pisqworky.cz/o-soutezi )
Oblastního kola se zúčastnil tým z naší školy (ŽABÍ KLOBOUČCI na počest Matyho, který dobrovolně odešel z našeho týmu), studentky a studenti III.A (kapitánka Nela Gronichová, členové Julie Buchtová, Daniel Pala, Ludmila Sládková a Jiří Zakuťanský). Členové týmu se letos rozhodli soutěžit v kategorii středních škol, místo v kategorii základních škol, do které by věkem patřili. Byli tedy nejmladšími účastníky v dané kategorii, utkali se se soutěžícími ve věku 15 až 18 let. I přes počáteční podceňování si během duelů vybudovali svými výkony respekt. Nejen že postoupili do play-off na druhém místě, ale ve vyřazovací fázi turnaje zvítězili ve všech utkáních a zaslouženě získali první místo v turnaj!
Byli prostě výborní a skvěle reprezentovali naši školu. Postoupili do krajského kola, držme jim 30. listopadu palce!
J.Z.
Do fotoalba byla přidána nová galerie pIšQworky - oblastní kolo v Olomouci.
17
Krajské kolo Logické olympiády (4. 11. 2022)
Po dobrodružném pátečním ránu, kdy vlak na Prostějov kvůli havárii na dráze do Olomouce nedorazil, po "sprintu" na autobusové nádraží Olomouc, klusu do Národního domu v Prostějově, samotné soutěži a normální zpáteční dopravě do Šternberka můžeme s radostí zveřejnit oficiální výsledky krajského kola Logické olympiády:
Krajské semifinále – Logická olympiáda – kategorie B
Jiří Zakuťanský, III. A – 8. místo
Lukáš Stodola, IV. A – 10. místo
Hana Burdová, IV. A – 24. místo
Krajské semifinále – Logická olympiáda – kategorie C
Michal Jurečka, V. A – 22. místo
Pochvalu si zaslouží nejen ti, kteří získali umístění, ale i ostatní účastníci - už to, že se do kraje dostali, je úspěch.
Exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Dne 4.11.2022 se studenti seminářů biologie tříd 3.A a VII.A zúčastnili exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
V krásných nově zrekonstruovaných prostorách univerzity se na přednášce nejprve seznámili s tím, co to biotechnologie jsou, jak se rozdělují a k čemu slouží. Také jim byly představeny moderní trendy, potenciál a budoucí směřování této vědní oblasti. Na závěr získali informace o akreditovaném studijním programu Biotechnologie a genové inženýrství, zaštiťovaným katedrou biotechnologií.
Dále si studenti si prohlédli výzkumné laboratoře Katedry biotechnologií. Na pracovišti prošli zrychlenou a názornou formou celým procesem tvorby geneticky modifikovaných rostlin (GMO) a prohlédli si i kultivační komory (fytotrony) a mikroskopické laboratoře se super-rezolučními a jinými typy mikroskopů, v jejichž používání patří toto pracoviště mezi světové špičky.
Cílem takovýchto exkurzí je ukázat studentům moderní vědecká pracoviště a pomoct jim v rozhodování a volbě jejich následného studia a budoucí profesní orientace.Exkurze proběhla v rámci závazků projektu IROP.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Exkurze na katedru biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
2
Ministerstvo školství rozhodlo o poskytnutí dotace na projekt JAK
N konci říjma MŠMT rozhodlo o poskytnutí dotace na další tzv. "šablony", tj. zjednodušené projekty. Účelem dotace je zvyšování kvality, inkluzivity a účinnosti systémů vzdělávání. V naší škole dotace umožní pokračovat v nabídce služeb školního psychologa. Pro učitele projekt znamená financování dalšího vzdělávání a výměny zkušeností mezi pedagogy.
Mgr. Tamara Kaňáková
ředitelka školy
Tercie u hasičů
Studenti III.A během cvičení z chemie navštívili stanici HZS Šternberk. Seznámili se s hasičskou technikou, vybavením hasičského vozidla a náročnou prací samotných hasičů. Ti nejodvážnější si na vlastní kůži vyzkoušeli tíhu dýchacího přístroje a hasičského obleku.
Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:
Do fotoalba byla přidána nová galerie Tercie u hasičů.
Takto hodnotili exkurzi samotní studenti:
Třídní schůzky
Ve čtvrtek 3. 11. 2022 se konají třídní schůzky. Proběhnou v době d 16:00 do 18:30, umístění učitelů najdete na tomto odkazu.
Těšíme se na setkání
14 STUDENTŮ GYMNÁZIA SE ROZHODLO BEZPLATNĚ DAROVAT KREV
Po dvouleté pauze se studenti naší školy znovu rozhodli zachraňovat lidské životy – rozhodli se darovat svou krev.
Hromadný odběr studentů gymnázia se uskutečnil 25. října 2022 na Transfúzním oddělení FN v Olomouci. Z celkového počtu 14 studentů se podařilo získat 8 nových prvodárců.
Velké poděkování patří všem, kteří se hromadného odběru zúčastnili. Ze třídy 4.A: Dobrá Adéla, Kořínková Michaela, Tiefenbachová Eliška Terezie, Vysloužil Štěpán. Ze třídy VIII.A: Čermáková Anežka, Černý Matěj, Dojčárová Johanka, Frömlová Adéla, Grygarová Klára, Zappeová Lucie, Neplechová Valentýna, Gavlas Vojtěch. Ze třídy 3.A: Němeček Jakub a Pavlíček Adam.
Všem dárcům srdečně děkujeme a přejeme pevné zdraví.
Světlana Bergerová
DAROVÁNÍ KRVE JE JEDINEČNÝM DAREM ČLOVĚKA ČLOVĚKU, I NAŠE GYMNÁZIUM POMÁHÁ !!!!
Logická olympiáda
V minulém a předminulém týdnu se studenti gymnázia zúčastnili školního kola Logické olympiády.
V kategorii B byli nejúspěšnějšími řešiteli a do krajského semifinále postupují:
Hana Burdová, IV. A – 1. místo
Lukáš Stodola, IV. A – 2. místo
Jiří Zakuťanský, III. A – 3. místo
Roman Brázda, IV. A – 4. místo
Radek Vavrečka, III. A – 5. místo
Také kategorie C má letos úspěšné řešitele, kteří postupují do krajského semifinále:
Filip Šotola, 1. A – 1. místo
Michal Jurečka, V. A – 2. místo
Studentům blahopřejeme a do krajského semifinále přejeme hodně štěstí a bystrou mysl!
Pythagoriáda – školní kolo
V pátek 21. 10. se studenti nižšího gymnázia zúčastnili školního kola tradiční matematické soutěže – Pythagoriády. Úspěšnými řešiteli školního kola se stalo 28 studentů a na nejvyšších příčkách se umístili:
I. A
1. místo: Radka Zakuťanská
2. místo: Jan Smrček
3. – 4. místo: Lucie Strušková, Adam Špunda
II. A
1. místo: Tomáš Křížan
2. místo: Anna Tomášková
3. místo: Matyáš Vysloužil
III. A
1. místo: Jiří Zakuťanský
2. – 3. místo: Tomáš Papica, Daniel Síla
IV. A
1. místo: Lukáš Stodola
2. – 3. místo: Martin Rychtecký,Jakub Vysloužil
Vítězům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v okresním kole!
HALLOWEEN PARTY pro ZŠ
V úterý dne 25. 10. 2022 se nová budova Gymnázia Šternberk přeměnila na strašidelný hrad plný nejrůznějších nástrah, neuvěřitelných kouzel, záludných soutěží a prapodivných přeludů. Na chodbách a v učebnách jste mohli potkat ta nejpodivuhodnější stvoření, a to nejen z řad žáků a studentů gymnázia, ale také mezi žáky a žákyněmi šternberských základních škol. Právě děti ze ZŠ projevily obrovskou spoustu odvahy, vynalézavosti a šikovnosti a zvládly všechny záludnosti, které si pro ně jako již tradičně připravili žáci a žákyně gymnázia.
Kromě nejrůznějších her a soutěží mohly děti nahlédnou do tajů chemické a biologické laboratoře, zhlédly krátké divadelní představení o vzniku tradice dlabání dýní, díky moderní technologiím se seznámily s halloweenskými zvyky.
Celá akce se opravdu povedla a všichni se už teď těšíme se na Halloween 2023.
PK/AJ
Do fotoalba byla přidána nová galerie HALLOWEEN PARTY pro ZŠ.
JARNÍ PROVENCE
Naše škola připravuje zájezd do Francie. Zájezd je určen pro studenty kvarty a vyšších ročníků. Plánovaný termín je 16. – 21. 4. 2023. Podrobné informace a program zájezdu najdete na tomto odkazu (dokument PDF). Přihlášku si můžete stáhnout ZDE (DOCX).
Přírodovědný klokan 2022
Do tradičního prvního souboje s přírodními vědami se naši studenti (v kategoriích Kadet a Junior) pustili 12. října 2022, kdy proběhla soutěž Přírodovědný klokan. Žáci museli prokázat své znalosti z oblasti matematiky, fyziky, biologie, chemie, zeměpisu a z všeobecného přehledu.Nejlepšími řešiteli se stali:
Kategorie
Kadet:
1. Zakuťanský Jiří - III.A - 90 bodů
2. Brázda Roman - IV.A - 84 body
3. Stodola Lukáš - IV.A - 76 bodů
Kategorie Junior:
1. Metlík Jakub - VI.A - 77 bodů
2. Buchta David - V.A - 76 bodů
3. Smyčka Prokop - VI.A - 75 bodů
Gratulujeme.
PIŠQWORKY - školní kolo
Ve čtvrtek odpoledne se konalo plánované školní kolo. Pravda, sešli se nakonec jen dva z přihlášených týmů, ale všichni si tento turnaj určitě užili. Vítězem byl tým složený ze studentů septimy (a s ní spřízněných duší), který vybojoval lítou bitvu s družstvem tercie. Gratulujeme!
Výprava do Skotska
Na konci září jsme se my, studenti šternberského gymnázia, vydali do Skotska. Byl to týdenní výlet, který začal 19. září naším odjezdem a skončil 26. září návratem zpět. Skotsko je zemí dudáků, kiltu, hor, jezer, ale třeba i whisky nebo ovcí. Tohle všechno a mnohem víc jsme viděli ve Skotsku i my.
Naše cesta začala v pondělí večer, kdy jsme všichni naložili kufry a usedli do autobusu. Když bylo všechno připraveno, mohli jsme se v doprovodu paní učitelky Mrhačové, Tiché a Zahradové vydat směrem k Velké Británii. V Praze jsme vyzvedli naši průvodkyni Ivetku a pokračovali dál. Ráno jsme se probouzeli už na území Nizozemska, kde byla naše první zastávka. Nejdříve jsme navštívili galerii nedaleko Amsterdamu, a potom jsme si prohlédli i samotný Amsterdam. Po jeho prohlídce jsme se vydali přímo do přístavu. Ve večerních hodinách jsme byli již na trajektu a vyplouvali jsme vstříc našemu cíli.
Dopoledne jsme po dlouhé plavbě konečně dorazili k břehům Anglie. Prošli jsme si Newcastle a zamířili k soše Anděl severu. Poté jsme přijeli k Hadriánovu valu, u kterého jsme se dozvěděli i něco ze skotské historie. Ten den nás čekala ještě poslední zastávka, kterou bylo opatství Melrose Abbey. Zde jsme mohli nalézt ruiny, starodávný hřbitov, muzeum nebo třeba místo uložení srdce krále Roberta Bruce. Jak se blížil večer, my jsme se blížili k Edinburghu, kde na nás již čekali naše hostitelské rodiny.
Následující den jsme se vydali prozkoumávat Edinburgh. Navštívili jsme Palace of Holyroodhoouse, ulici Royal Mile, St. Giles Cathedral a spoustu dalších zajímavých míst. Protože jsme měli delší rozchod, stihl si každý projít to, co ho nejvíce zajímalo. Někdo si zašel do muzeí, jiní šli nakupovat a někteří věnovali svou pozornost památkám. Potkali jsme dokonce i pravého skotského dudáka. Nakonec byli všichni spokojení a večer si o tom mohli povyprávět s rodinami.
Pátý den byl nejdelší. Udělali jsme si totiž celodenní výlet k Loch Ness. Jeli jsme přes údolí Glencoe do Fort William, kde jsme se pokochali nejvyšší horou Velké Británie-Ben Nevis. Po asi čtyřech hodinách jsme úspěšně dorazili ke slavnému jezeru. Nejdříve jsme měli možnost projít si město a později nás čekala plavba po jezeře. Při plavbě nás obklopovala krásná skotská příroda a všichni hledali Nessie. Cestou zpět jsme projížděli oblastí Highlands (Skotská vysočina), což je hornatý historický region s přírodou typickou právě pro Skotsko. Stejně jako ovce nebo jiný skot, který jsme viděli na pastvinách opravdu často.
Šestý den byl pro nás předposlední. Dopoledne jsme navštívili St. Andrews, přímořské město s velkým množstvím zřícenin, ale známé také skutečností, že zde studovali William a Kate. Odpoledne nás čekalo město Stirling, které jsme si prohlédli a vyšli jsme si zde i na rozhlednu Wallace Monument, která je vysoká 67 m.
Poslední den nás čekal už jen Alnwick Castle & Gardens. Byl to kouzelný hrad známý například tím, že se zde natáčel Harry Potter. Po prohlídce hradu i zahrad jsme nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.
Zpáteční cesta utekla velmi rychle, ale navzdory tomu jsme si stihli prohlédnout i nizozemské mlýny. Domů jsme se vrátili až v pondělí nad ránem, a to po náročné cestě autobusem. Všichni jsme byli plni dojmů a nadšení z nové země, kterou jsme měli možnost poznat.
Jsme rádi, že jsme se mohli zájezdu zúčastnit a šťastně jsme se vrátili - obohacení o nové zážitky.
Eliška Terezie Tiefenbachová (4.A)
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den šestý - Alnwick Castle.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den pátý - St. Andrews.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den čtvrtý - výlet k Loch Ness.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Den třetí Edinburgh.
Do fotoalba byla přidána nová galerie Skotsko, den druhý.(doplněno)
Do fotoalba byla přidána nová galerie První pozdrav ze zájezdu do Skotska - zastávka v Amsterdamu.
Video - jezero Loch Ness
23
Srdíčkové dny
Digitalizujeme školu
Od letošního roku 2022 v rámci Národního plánu obnovy poskytuje MŠMT finanční prostředky na digitální technologie pro školy. Finanční prostředky budou školám sloužit na nákup digitálních učebních pomůcek a menší částka je věnována také prevenci digitální propasti - pro znevýhodněné žáky.
Od září začínáme učit podle revidovaného školního vzdělávacího programu ECCE HOMO. V tomto ŠVP je zvýšený důraz kladen na výuku moderní Informatiky, zvláště na rozvoj algoritmického myšlení a programování. Pro naplnění těchto cílů jsme zakoupili z prostředků Národního plánu obnovy robotické stavebnice LEGO a mikropočítače BBC micro:bit s příslušenstvím.
Díky tomuto plánu obnovy také naše škola doplnila své vybavení o další ze senzorů z řady Vernier pro fyziku. Abychom mohli využít zařízení pro individuální práci žáků a měřit v terénu i v laboratoři fyziky, doplnili jsme nová i stávající čidla o deset mobilních zařízení - notebooků pro žáky.
Z programu prevence digitální propasti škola doplnila své vybavení o notebooky umožňující využití jako zápůjčku žákům přímo ve škole. Žáci si mohou zapůjčit v případě potřeby zařízení na celý den, využívat ho podle rozvrhu v libovolných předmětech a po ukončení výuky vrátit zpět. Jeden ze zakoupených notebooků jsme dali k dispozici žákům ve foaye školy. Zde ho mohou využít na plnění úkolů do školy během polední přestávky žáci, kteří nemají takové vybavení doma. V neposlední řadě tyto notebooky budou k dispozici k zapůjčení sociálně znevýhodněným žákům, kteří nemají vlastní zařízení, nebo pro případ nařízené distanční výuky. O zápůjčce rozhoduje ředitelka školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců. Správcem takto vzniklého mobiliáře přenosných zařízení (nově zakoupená zařízení doplněná o stávající vybavení školy) je zástupce ředitelky školy, provoz těchto zařízení se řídí stanovenými pravidly.
1
Účast našich výtvarníků na Bienále 2022
Jednou za dva roky se v Olomouci koná Bienále - výtvarná a literární přehlídka žáků a studentů škol a školských zařízení olomouckého regionu. Studenti loňské kvarty získali na této přehlídce čestné uznání za soubor dvoubarevných linorytů. Vernisáž výstavy nejlepších prací se uskuteční 7. 10. v 17 hodin v Galerii Podkroví v Konviktu UP Olomouc. Výstava potrvá do konce října.